Otwórz player w nowym oknie

Grzegorz Osiecki: Spór o Polexit jest teatralny, ale jego podstawa jest poważna

Grzegorz Osiecki: Spór o Polexit jest teatralny, ale jego podstawa jest poważna

„Jeżeli chodzi o sam Polexit i realność wyjścia Polski z Unii w przeciągu kilku lat, to jest to spór rytualno-teatralny. Jego celem jest, z punktu widzenia Platformy, wrzucenie PiS-u w scenariusz, który dla większości Polaków byłby zdumiewający, czy niepokojący” - powiedziała w Poranku „Siódma9” redaktor Grzegorz Osiecki („Dziennik Gazeta Prawna”).

„Zwiększa się liczba osób uważających Polexit za realny scenariusz, obawa wciąż rośnie. Jest to argument w politycznej kłótni. Platforma liczy na okrojenie Prawa i Sprawiedliwości ze znaczącego elektoratu. Odpowiedzi PiS-u będzie dwutorowa. Pierwszy będzie atak personalny na Tuska i próba przypisania mu wszystkich konfliktów z Brukselą. Po drugie, będą przypominać rzeczy, które były kiedyś dla PO obciążeniem, takie jak np. podwyżki wieku emerytalnego. Po części jest to teatr, ale w tle problem jest poważny, bo dotyka naszego sądownictwa. Widzimy spór, który będzie się pogłębiał, pytanie jak na to zareagować” - tłumaczył rozmówca Marcina Fijołka.

Rozmowa dotyczyła również zapory na naszej wschodniej granicy.

„Jeśli powstanie skuteczne umocnienie granicy, które pozwoli zmniejszyć udział Straży Granicznej, czy wojska w ochronie granicy, to na pewno warto to zrobić. Widzimy, że w opozycji nie ma jednoznacznego podejścia do tego pomysłu. Problem polega na tym, że nie jest to naturalny ruch migracyjny, tylko jest on sterowany z Mińska przez tamtejsze służby. Jeśli ludzie chcący imigrować do Unii i usłyszą, że mogą trafić na silną zaporę, może to wpłynąć na ich decyzję o niewykupowaniu miejsca w samolocie na Białoruś. Kwestią dyskusyjną jest dopuszczenie dziennikarzy i organizacji humanitarnych. Rząd wychodzi z założenia, że gdy nie ma kto relacjonować wydarzeń stamtąd, to on nie ma problemu. Jeśli dziennikarze biorą informację ze strony białoruskiej to można im zarzucać, że ulegają podszeptom Łukaszenki” - komentował Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA