Otwórz player w nowym oknie

Krystian Kratiuk: W Kościele to owce mają podążać za odpowiednio formowanym pasterzem, a nie odwrotnie

Krystian Kratiuk: W Kościele to owce mają podążać za odpowiednio formowanym pasterzem, a nie odwrotnie

„W Kościele nie ma demokracji i choćby były takie środowiska (jak np. progresywne środowiska w Niemczech), które marzą o tym, aby z instytucji synodu uczynić coś w rodzaju parlamentu Kościoła, to wiemy, że jest to niebezpieczne i nie jest to droga Kościoła. W drodze Kościoła są pasterze i owce. To owce mają podążać za odpowiednio formowanym pasterzem, a nie odwrotnie” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Krystian Kratiuk (PCh24.pl).

„Synod to zgromadzenie ogólne biskupów w Watykanie. Dotychczas (podczas poprzednich synodów w nowożytnej historii Kościoła) biskupi rozmawiali na jeden konkretny temat. Teraz faza, którą rozpoczął papież Franciszek dotyczy tego, żebyśmy wszyscy wspólnie ze sobą porozmawiali. Na koniec biskupi zbiorą nasze głosy w 10-stronnicową syntezę, przedstawią ją sobie nawzajem i później będą debatować nad tym, co zrobić z Kościołem” – mówił Krystian Kratiuk.

„Patrzę na ten synod z niemałym niepokojem (…) Ksiądz abp Stanisław Gądecki w wakacje udzielając wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej mówił, że sam obawia się tego synodu, bo może on pójść w stronę dostosowania Kościoła do świata. W Kościele nie ma demokracji i choćby były takie środowiska (jak np. progresywne środowiska w Niemczech), które marzą o tym, aby z instytucji synodu uczynić coś w rodzaju parlamentu Kościoła, to wiemy, że jest to niebezpieczne i nie jest to droga Kościoła. W drodze Kościoła są pasterze i owce. To owce mają podążać za odpowiednio formowanym pasterzem, a nie odwrotnie” – stwierdził rozmówca Karola Gaca.

„Mam nadzieję, że wszyscy wykluczeni, którzy do tej pory nie mają głosu w głównym kościelnym nurcie, zostaną usłyszani. Chodzi o tradycyjnych katolików, chodzi o tych, którzy chodzą na Msze Święte Trydenckie, chodzi o tych, którzy uważają, że nie potrzeba iść na kompromisy ze światem i o tych, którzy dostrzegają pewne mankamenty nowożytnego życia Kościoła” – dodał Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA