Otwórz player w nowym oknie

Katarzyna Matej: Prawie 80 % społeczeństwa w Wenezueli potrzebuje jakiejś formy pomocy humanitarnej

Katarzyna Matej: Prawie 80 % społeczeństwa w Wenezueli potrzebuje jakiejś formy pomocy humanitarnej

„Dziś prawie 80 % społeczeństwa w Wenezueli potrzebuje jakiejś formy pomocy humanitarnej. Większość mieszkańców żyje na co dzień w ogromnym ubóstwie. To jest kraj, w którym miesięczne wynagrodzenie wynosi przeciętnie 3 dolary” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Katarzyna Matej z Caritas Polska.

Tematem rozmowy był kryzys ekonomiczno-społeczny w Wenezueli.

„Kryzys w Wenezueli trwa już od kilku lat, a swojej intensywności nabrał w 2019 roku, po dosyć dużym sporze politycznym, które miał miejsce w tym kraju” – powiedziała na początku Katarzyna Matej.

„Dziś prawie 80 % społeczeństwa w Wenezueli potrzebuje jakiejś formy pomocy humanitarnej. Większość mieszkańców żyje na co dzień w ogromnym ubóstwie. To jest kraj, w którym miesięczne wynagrodzenie wynosi przeciętnie 3 dolary” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

„Trwający kryzys spowodował też ogromną migrację z kraju. Jest ona porównywana do migracji z państw, w których trwają konflikty zbrojne. Dla przykładu Syrię podczas ostatniego konfliktu opuściło 6,5 miliona osób. Z Wenezueli uciekło 5,5 miliona mieszkańców. Oznacza to, że 1/5 populacji opuściła swój kraj – to obecnie jeden z największych kryzysów trwających na świecie” – mówiła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

Przedstawicielka Caritas dodała, że największa liczba migrantów z Wenezueli przebywa obecnie w sąsiedniej Kolumbii.

Akcja „Paczka dla Wenezueli” trwa przez cały rok. Po więcej informacji odsyłamy na  caritas.pl/wenezuela.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA