Otwórz player w nowym oknie

Michał Kolanko: Nie sądzę, że coś nas zaskoczy w czasie wystąpienia premiera Morawieckiego w Brukseli

Michał Kolanko: Nie sądzę, że coś nas zaskoczy w czasie wystąpienia premiera Morawieckiego w Brukseli

„Nie sądzę, że coś nas zaskoczy w czasie wystąpienia premiera Morawieckiego w parlamencie Europejskim. Usłyszymy raczej powtórkę znanych już argumentów. Padną wypowiedzi o podwójnych standardach traktowania członków UE. O tym, że lepiej skoncentrować się na sprawach energetyki, niż Polską” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Michał Kolanko („Rzeczpospolita”).

W rozmowie poruszono temat wzrostu energii elektrycznej.

„Wzrost cen energii przekłada się na wzrost cen wszystkiego. Jest to jeden z ważniejszych tematów obecnie. Partie polityczne prześcigają się w przedstawianiu swoich pomysłów (zmniejszenie podatku VAT na prąd zaproponowane przez PSL, czy całkowite zlikwidowanie go, jak sugerowała Konfederacja). Kampania w 2023, o ile wybory nie odbędą się wcześniej, będzie się kręciła wokół tego tematu. Bo te ceny będą jeszcze wzrastać. Koszty zależą od wzrostu cen pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Każdego z nas to dotyka” - mówił Gość Poranka.

Wywiad dotyczył również kopalni w Turowie.

„Negocjacje zapewne zostaną wznowione, gdy w Czechach zostanie utworzony nowy rząd. Nie jest to proces automatyczny. Ta zmiana nie zmieni znacząco poprzedniej polityki. Spór będzie trwał nadal. Politycy PiS podkreślają, że oferta tak dobra jaką mieli na stole Czesi, już się nie powtórzy. Negocjacje nie będą polegać na tym, że będziemy ciągle przedstawiać świetne, w ocenie polskiego rządu warunki. Te negocjacje będą trudne” - komentował rozmówca Janusza Zalewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA