Otwórz player w nowym oknie

Paweł Kęska: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazał, że to człowieczeństwo przede wszystkim rozbijało komunizm

Paweł Kęska: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazał, że to człowieczeństwo przede wszystkim rozbijało komunizm

„Ksiądz Jerzy nie był opozycjonistą antykomunistycznym – przede wszystkim był człowiekiem. To człowieczeństwo rozbijało komunizm, a nie jego opozycyjność. To jest ponadczasowe, uniwersalne i możemy powiedzieć, że walka o Solidarność w wymiarze związkowym się skończyła, ale walka o człowieka nigdy się nie skończyła” – powiedział w Poranku „Siódma9” Paweł Kęska (Radio Warszawa, Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki).

19 października przypada 37. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszko. O błogosławionym ks. Jerzym i o wystawie mu poświęconej opowiadał Paweł Kęska (Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki).

„Mniej więcej znamy historię tego ważnego błogosławionego człowieka, ale być może mniej wiemy o jego codziennym, zwyczajnym życiu. Z wystawy «Dekalog ks. Jerzego» możemy dowiedzieć się, jak bardzo był on podobny do nas i jak bardzo powinniśmy go naśladować, aby być w życiu szczęśliwymi” – mówił rozmówca Janusza Zalewskiego.

Gość Poranka „Siódma9” dodał, że wystawa – poza porządkiem chronologicznym – uporządkowana jest też w pewne hasła, takie jak: miłość, wiara, męstwo, solidarność, sprawiedliwość, świętość i dobro.

„Ksiądz Jerzy nie był opozycjonistą antykomunistycznym – był człowiekiem. To człowieczeństwo rozbijało komunizm, a nie jego opozycyjność. To jest ponadczasowe, uniwersalne i możemy powiedzieć, że walka o Solidarność w wymiarze związkowym się skończyła, ale walka o człowieka nigdy się nie skończyła. Przeszłość od teraźniejszości trzeba umieć oddzielać. I dlatego to tak niesłychanie ważna postać. Uczył tego by być wolnym od lęku i nienawiści” – stwierdził Paweł Kęska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA