Otwórz player w nowym oknie

Dominik Hejj: Viktor Orban ma aspiracje do bycia liderem Grupy Wyszehradzkiej

Dominik Hejj: Viktor Orban ma aspiracje do bycia liderem Grupy Wyszehradzkiej

„Pamiętajmy, że w węgierskim działaniu nie ma sentymentów – widać to choćby po ostatniej umowie Węgier z Gazpromem (…) Z dużą uwagą, ale i ostrożnością należy patrzeć na deklaracje i politykę węgierską, bo póki co – mimo całej retoryki – nie wspiera ona Polski” – powiedział w Poranku „Siódma9” dr Dominik Hejj (portal kropka_hu).

Od 1 lipca 2021 trwa prezydencja Węgier w grupie V4. Potrwa ona do 30 czerwca 2022.

Dr Dominik Hejj zapytany o to, czy jego zdaniem Grupa Wyszehradzka pod węgierską prezydencją ma szansę wpłynąć na Europę, odpowiedział:

„Takie są aspiracje węgierskiej prezydencji. Widać to chociażby po tym, jak dużo organizowanych jest spotkań w ramach tej prezydencji”.

To Węgry rządzą obecnie Europą środkową?

„Moim zdaniem tak, choć wiem, że ta teza nie wszystkim się podoba. W 2015 roku, jeszcze gdy Polską rządziła poprzednia ekipa, która wyraziła zgodę na mechanizm relokacji uchodźców, wówczas Viktor Orban skupił wokół siebie trzy kraje V4 (w tym Węgry), które na nią się nie zgodziły. Widać, że premier Węgier posiada aspiracje do bycia liderem. Pomimo, że mówi o wiodącej roli Polski, to sam próbuje wszystko rozgrywać” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

„Pamiętajmy, że w węgierskim działaniu nie ma sentymentów – widać to choćby po ostatniej umowie Węgier z Gazpromem (…) Z dużą uwagą, ale i ostrożnością należy patrzeć na deklaracje i politykę węgierską, bo póki co – mimo całej retoryki – nie wspiera ona Polski” – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA