Otwórz player w nowym oknie

Ks. dr Maciej Będziński: Nikt nie jest wykluczony z działalności misyjnej Kościoła

Ks. dr Maciej Będziński: Nikt nie jest wykluczony z działalności misyjnej Kościoła

„Chrystus przychodzi do każdego i do każdego z nas mówi: «Spotkałeś mnie, dlatego jesteś posłany, aby głosić Ewangelię życia»” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. dr Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. 

„95 lat temu papież Pius XI ustanawiając Światowy Dzień Misyjny zwrócił nam uwagę, że ten dzień jest potrzebny każdemu katolikowi, aby obudzić w sobie misyjny zapał” – powiedział na początku rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Misje kojarzą nam się z polskimi misjonarzami, z misyjnym posługiwaniem na terytoriach misyjnych. Niedziela Misyjna jest szczególnym dniem w Kościele dedykowanym każdemu z nas. (…) Przed nami ogromne wyzwanie, dlatego na Niedzielę Misyjną w obecnym czasie papież przygotował specjalne orędzie: „Nie możemy nie głosić tego cośmy widzieli, czego doświadczyliśmy”. To fragment z Dziejów Apostolskich, który sugeruje nam, że każdy z nas, kto kiedykolwiek doświadczył miłości Pana Boga (miłość sakramentalna, poprzez słuchanie i czytanie Słowa Bożego), ma o tej miłości mówić (słowem, przykładem życia)” – stwierdził ks. Będziński.

„Świat misyjny jest światem pięknym czekającym na Pana Boga i każdego z nas. Czego spodziewać się po Niedzieli Misyjnej? Każdy kto wyjdzie z niedzielnej Eucharystii i usłyszy Słowo Boże, być może wzbudzi w sobie refleksję dotyczącą tego, co ja osobiście jako katolik robię, aby Chrystus był bardziej znany, kochany i przyjęty przez świąt” – dodał.

„W Papieskich Dziełach Misyjnych powtarzamy, że «misja jest w Tobie». Rok temu papież Franciszek powiedział, że Jezus sam w sobie jest misją. Jeśli mam w sobie Jezusa, mam w sobie prawdę o tym, że jestem zrodzony z miłości, zbawiony z miłości Bożej, to za tą Prawdą idę” – stwierdził ks. Będziński.

„Każdy z nas osobiście potrzebuje przeświadczenia, że jest w rodzinie Kościoła i potrzebuje przesłania, że wiara umacniania jest wtedy, kiedy jest przekazywana. Kościół powołany jest do tego, aby ewangelizować, każdy z nas może być misjonarzem” – mówił rozmówca red. Kłosowskiego.

„Polecam zagłębić się w statystki Kościoła misyjnego, aby zobaczyć jak wiele dobra Kościół misyjny tworzy na świecie. Szkoły, zajmowanie się trędowatymi, ośrodki zdrowia, edukacja wyższa – tym m.in. zajmuje się Kościół misyjny” – dodał.

„Myślę, że hasło «Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy» opatrzone naszym plakatem, gdzie w słowie -Jezus- ukryte są twarze ludzkie, pokazuje że osoba Jezusa Chrystusa jest przesłaniem do każdego z nas, w każdej kulturze i w każdej szerokości geograficznej. Nikt nie jest wykluczony z działalności misyjnej Kościoła. Jeśli jesteś zraniony, niepełnosprawny, ograniczony ruchem to Chrystus ma do Ciebie przesłanie i konkretną misję!” – przekonywał Gość Poranka „Siódma9”.

„Chrystus przychodzi do każdego i do każdego z nas mówi: «Spotkałeś mnie, dlatego jesteś posłany, aby głosić Ewangelię życia»” – podsumował ks. Maciej Będziński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA