Otwórz player w nowym oknie

Dawid Gospodarek: Ojciec Święty chciał przez tę wizytę odnowić jedność Episkopatu z papieżem

Dawid Gospodarek: Ojciec Święty chciał przez tę wizytę odnowić jedność Episkopatu z papieżem

„Dla wiernych ważne jest to, by przyglądać się w jakich spotkaniach biskupi brali udział, jakie towarzyszą im refleksje, przemyślenia, czym się dzielili, jakie mają postanowienia. Anturaż ma miejsce w bardzo ważnym czasie dla Kościoła, jest to początek drogi synodalnej” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Dawid Gospodarek (Katolicka Agencja Informacyjna).

Rozmowa Michała Kłosowskiego z redaktorem Dawidem Gospodarkiem z Katolickiej Agencji Informacyjnej dotyczyła wizyty polskich biskupów w Watykanie.

„Wizyta ta wpłynie na to, jak będzie wyglądać synodalność w naszym kraju. Biskupi dzielili się jej doświadczeniem w czasie wizyty w Rzymie. Duchowni podkreślali, że w czasie obecnego spotkania byli oni wysłuchani, to dla nich było ciekawym doświadczeniem. To może być praktyczną lekcją synodalności” - tłumaczył dziennikarz.

„Synodalność będzie zmianą pewnej mentalności kościelnej i relacji między wiernymi a duchowieństwem (hierarchią zwłaszcza). Ma to być braterskość. Powinniśmy stanąć obok siebie jak bracia na mocy chrztu, który nas łączy, w którym jesteśmy jednym ciałem Chrystusa. Dzięki czemu powinniśmy się dogadać, wzajemnie się wysłuchać, inspirować, nie podejrzewać się o niecne rzeczy i szukać wzajemnie sensownych rozwiązań do realizacji misji Kościoła w rzeczywistości, w której wspólnie żyjemy” - mówił Gość Poranka.

„Nasi biskupi odbyli spotkania w sprawie komunikacji. Tam doświadczyli profesjonalizmu świeckich, co było dla nich ciekawe i inspirujące. Mam nadzieję, że przełoży się to na polską rzeczywistość i większe zaufanie do osób świeckich i ich kompetencji. Duchowni wyjechali z przekonaniem, że powinni rozmawiać nie tylko z katolickimi mediami, ale też z tymi niezbyt chętnymi Kościołowi. Ojciec Święty chciał przez tą wizytę odnowić, odświeżyć jedność Episkopatu z papieżem, z jego wizją Kościoła, z jego rozeznaniem znaku czasu” - komentował rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA