Otwórz player w nowym oknie

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Unia stała się zakładnikiem pewnych koncepcji ideologicznych

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Unia stała się zakładnikiem pewnych koncepcji ideologicznych

„Unia stała się zakładnikiem pewnych koncepcji ideologicznych, które są nierealistyczne. Ideologowie pewni swoich racji, nie są zdolni do zobaczenia rzeczywistości, jej złożoności i do zawierana kompromisów” - powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czwartkowa rozmowa Michała Kłosowskiego z europosłem Prawa i Sprawiedliwości, prof. Zdzisławem Krasnodębskim dotyczyła miejsca Polski w Europie.

„Parlament Europejski jest najbardziej radykalną z instytucji unijnych. Posłowie nie ponoszą bezpośredniej odpowiedzialności (także przed swoimi wyborcami). Wyrażają swoje poglądy znacznie bardziej radykalnie, czasami w sposób oderwany od rzeczywistości. W Radzie Europejskiej wchodzą do gry ważne interesy państw, wpływ wyborców i sprawy gospodarcze. Łatwo jest krzyczeć w Parlamencie, w czasie wystąpień, że trzeba Polskę ukarać, a co innego zdawać sobie sprawę, czy może to nastąpić w ramach prawnych. Nie zdając sobie również sprawy z różnych konsekwencji gospodarczych. Atmosfera w Radzie Europejskiej jest znacznie bardziej rzeczowa, niż w Parlamencie Europejskim” - komentował Gość Poranka.

„Ceny wzrostu energii i gazu zależą od wielu czynników. Ten temat pojawia się w debatach w Parlamencie Europejskim. Jest to gra zaniżania dostaw. A Polska przestrzegała przed uzależnianiem się od dostaw gazu z Rosji. Teraz widzimy tego skutki. Problem jest bardzo poważny. Polski nie dotyka jeszcze tak wysoka cena paliw, jak w innych krajach europejskich. Na przykład we Francji jest to temat numer jeden. Widzimy coraz większe społeczne koszty trudnej, ryzykownej i drogiej transformacji energetycznej. Europa boi się też, że Rosja zacznie sprzedawać gaz do Chin, gdzie jest na niego olbrzymie zapotrzebowanie. W ten sposób kraje Europy znajdą się w trudnej sytuacji. To pokazuje jak jest to skuteczny argument, którym Kreml może grać” - tłumaczył polityk.

„Mamy w Unii tendencję do centralizacji decyzji w różnych dziedzinach. Te decyzje często są bardzo ryzykowne i kosztowne, jak cały Zielony Ład, szybka cyfryzacja i przebudowa społeczno-polityczna. Do tej tendencji dochodzi zagłuszanie głosu państw, czy osób, które są temu przeciwne. Widzimy ogromną ambicję kształtowania świata i życia społeczeństw wewnątrz, według kryteriów narzuconych, nie liczących się z wyborami społeczeństw” - mówił rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA