Otwórz player w nowym oknie

Paweł Ozdoba: Rola ojca jest kluczowa dla rodziny i całego społeczeństwa

Paweł Ozdoba: Rola ojca jest kluczowa dla rodziny i całego społeczeństwa

 

„Głowa rodziny – ojciec, powinien być odpowiedzialnym mężczyzną, który opiekuje się swoją rodziną i chroni ją przed różnymi zagrożeniami. Tych zagrożeń jest dużo. Aby obronić rodzinę przed tymi zagrożeniami, trzeba być osobą odpowiedzialną i świadomą procesu wychowawczego” – powiedział w Poranku „Siódma9” Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

„W tym roku jako CŻiR organizowaliśmy szereg inicjatyw związanych z ojcostwem, począwszy od kampanii mającej na celu ustanowienie Dnia Ojca 19 marca (uroczystość św. Józefa), poprzez Marsza dla Życia i Rodziny, który przebiegał właśnie pod hasłem: «Tato – Bądź, Prowadź, Chroń», aż po konferencję, na której rozmawialiśmy o ojcostwie i roli społecznej, roli rodzinnej ojca. Ta rola jest niepodważalna, a mam wrażenie, że dyskutuje się o niej niewiele albo wcale, a jest ona kluczowa dla rodziny i dla całego społeczeństwa” – mówił Paweł Ozdoba.

„Rola ojca jest na tyle ważna, że to ojciec jest głową rodziny. Wiele razy o tym mówiliśmy, ale co za tym idzie? Głowa rodziny – ojciec, powinien być odpowiedzialnym mężczyzną, który opiekuje się swoją rodziną i chroni ją przed różnymi zagrożeniami. Tych zagrożeń jest dużo. Aby obronić rodzinę przed tymi zagrożeniami, trzeba być osobą odpowiedzialną i świadomą procesu wychowawczego” – podkreślał rozmówca Karola Gaca.

„Niestety mężczyźni często dzisiaj abdykują ze swoich ról wychowawczych. Jest to poważny problem, bo generuje on kłopoty dla młodszych pokoleń, które niebawem wejdą w okres dorosłości i będą miały problem z założeniem rodziny, zawarciem małżeństwa” – dodał.

Gość Poranka „Siódma9” opowiadał też o wczorajszej konferencji poświęconej ojcostwu.

„Bogna Białecka zwróciła uwagę, że aż o 43% wzrasta szansa dziecka na bardzo dobre oceny w szkole, jeśli ojciec jest zaangażowany w ten aspekt życia dziecka. Janusz Wardak zwrócił uwagę, ze trzeba zastanowić się, dlaczego rodzice tak chętnie oddają proces wychowawczy w ręce mediów społecznościowych. Dariusz Zaleski mówił na temat cnót męskich. Jeżeli dziecko w domu widzi ojca, który tak naprawdę tylko odpoczywa, bo przychodzi po ciężkiej pracy do domu – i naprawdę potrzebuje chwili dla siebie – ale, jeżeli ten proces jest stały, to w oczach dziecka tworzy się obraz ojca – nieroba. Oczywiście to jest nieprawdziwy obraz, bo dziecko nie widzi ojca w pracy, tylko w domu” – mówił.

„Kryzys ojcostwa jest szczególnie widoczny na Zachodzie. W Polsce pierwsze oznaki tego kryzysu też są już dostrzegalne. Co drugie małżeństwo zawierane w Polsce nie dociera do samego jego końca, następuje rozwód. To poważny problem i nie zastanawiamy się na co dzień nad tym, aby te statystykę radykalnie zmniejszyć. Jest ona na tyle niebezpieczna, że jest nie tylko burząca życie dwóch dorosłych osób, ale także dzieci, które z tym bagażem doświadczeń, z trudnościami przeżytymi w związku, z rozwodem rodziców, muszą iść w przyszłość” – powiedział prezes CŻiR.

„Rewolucja kulturowa, która jest faktem przetacza się przez Europę, świat, a także Polskę. Wspomniana rewolucja obrała sobie za cel podważenie rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. (...) Silny mężczyzna, świadomy swoich obowiązków ojciec, który stawia sobie za cel ochronę rodziny, jest kluczowym elementem i właśnie te zagrożenia jest w stanie pokonać. Z pomocą może przyjść mu św. Józef. Jest to idealny kandydat na patrona dla mężczyzn. Sam żył w trudnych czasach, nie abdykował ze swojej wychowawczej roli. Był niezwykłym opiekunem i doskonałym wychowawcą. To wzór godny do naśladowania, z takim wzorem powinniśmy iść przez życie” – podsumował Paweł Ozdoba.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA