Otwórz player w nowym oknie

Mateusz Kosiński: Solidarność nie zgadza się z zamknięciem kopalni węgla brunatnego w Turowie

Mateusz Kosiński: Solidarność nie zgadza się z zamknięciem kopalni węgla brunatnego w Turowie

„Solidarność nie zgadza się z zamknięciem kopalni węgla brunatnego w Turowie. Wiązałoby się to z zamknięciem elektrowni znajdującej się w tym samym kompleksie, oraz skazaniem tego regionu na bezrobocie. Jest to kluczowy zakład pracy w tamtym obszarze” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Mateusz Kosiński („Tygodnik Solidarność”).

Poniedziałkowa rozmowa Karola Gaca z redaktorem Mateuszem Kosińskim dotyczyła protestu Solidarności w Luksemburgu, związanego ze sprawą kopalni w Turowie.

„Gdyby polski rząd spełnił decyzję TSUE i zamkną Turów z dnia na dzień, to byłaby to katastrofa gospodarcza i energetyczna. Protest był wyrażeniem niezadowolenia z tej decyzji zarówno w stronę elit Unii Europejskiej jak i rządu czeskiego” - tłumaczył dziennikarz.

 „Pojawił się limit uczestników, który wynosił 2 tys. i został on lekko przekroczony. Manifestacja była pokojowa, jednak była głośna i dobrze widoczna. Na pewno poruszyła ona mieszkańców Luksemburga. Byli oni informowani przez media, które straszyły przyjazdem polskich robotników. Instytucje unijne i ambasada Czech zostały otoczone płotem i drutem kolczastym. Wyglądało to jak przygotowanie na wojnę. Jest to pewnego rodzaju paliwo polityczne dla Zjednoczonej Prawicy, która jest oskarżana o stawianie płotu na granicy z Białorusią, z którą jesteśmy w otwartym konflikcie. Tymczasem takie płoty są stawiane w sercu UE, żeby chronić się przed suwerenem, bo jesteśmy nim jako narody niepodległe Europy. To zostanie zapamiętane i te obrazki będą długo wykorzystywane w różnych dyskursach politycznych” - mówił rozmówca Karola Gaca.

„Okolice manifestacji były wyłączone z życia codziennego. Luksemburczycy byli straszeni tym protestem. Wielu mieszkańców tego dnia pracowało zdalnie i nie wychodziło w okolicę manifestacji. Mieszkańcy w rozmowach przyznawali, że rozumieją oburzenie wynikające z dyktat brukselski w sprawie Turowa” - powiedział Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA