Otwórz player w nowym oknie

Konstanty Pilawa: Kino chrześcijańskie jest bardzo trudnym gatunkiem, bo wymaga wyjścia poza tani dydaktyzm

Konstanty Pilawa: Kino chrześcijańskie jest bardzo trudnym gatunkiem, bo wymaga wyjścia poza tani dydaktyzm

„Mamy do czynienia z sytuacją, w której najważniejsze produkcje popkultury nie dotyczą chrześcijaństwa, a jeśli go dotyczą, to je dekonstruują. Konwencja kina chrześcijańskiego nie jest najlepsza. Ostatnie produkcje, z którymi mieliśmy do czynienia raczej nie powalały swoim kunsztem artystycznym” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Konstanty Pilawa (Klub Jagielloński).

„Defetystyczne nastroje dotyczące kina religijnego nie biorą się znikąd. Kino chrześcijańskie jest bardzo trudnym gatunkiem, bo wymaga wyjścia poza tani dydaktyzm, a także poza literę Ewangelii. Wymaga tego, aby reżyser spojrzał w nowy sposób na postacie, które już tysiące razy były jakoś adaptowane” – twierdził Gość Poranka „Siódma9”. 

„Produkcja filmowa jest bardzo droga, a kino religijne nie cieszy się co do zasady dużą popularnością. Na szczęście możemy dopatrywać się pewnych promyków nadziei. Dobrym przykładem jest serial wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych, pt. „The Chosen”, który w sposób darmowy można ściągnąć z internetu i legalnie go oglądać. Projekt powstał przy wsparciu darczyńców (15 tysięcy osób, które uzbierało 10 milionów dolarów na pierwszy sezon) – to niesamowite osiągnięcie fundraisingowe. Po drugie, reżyser potraktował postacie biblijne zupełnie od nowa. Postarał się stworzyć je od strony ich portretów psychologicznych. Pokazał ich zmagania z wiarą w nowy sposób. Jest to kino atrakcyjne, które dorasta do najlepszych produkcji popkulturowych” – mówił red. Pilawa.

„Dlaczego kino religijne jest trochę passe i nie powstaje tak dużo filmów o takiej tematyce? Najbardziej oczywista odpowiedź jest taka, że mamy do czynienia z wieloma procesami sekularyzacyjnymi i chrześcijaństwo jako takie nie jest tym, co ludzie zazwyczaj chcą oglądać w kinach” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie próbowano także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to głównie protestanci wiodą prym w tworzeniu filmów religijnych. Mówiono też o "Pasji" Mela Gibsona i o pracach nad drugą częścią filmu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA