Otwórz player w nowym oknie

Jerzy Mosoń: Obserwujemy mocne ożywienie chińskiej gospodarki

Jerzy Mosoń: Obserwujemy mocne ożywienie chińskiej gospodarki

„Powodów wzrostów cen energii jest kilka. To presja W. Putina dot. Nord Steam 2, ambitna polityka klimatyczna UE oraz działalność Chin” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Jerzy Mosoń.

„Powodów wzrostów cen energii jest kilka. Jednym z powodów jest presja Władimira Putina, który jak najszybciej chce uruchomić gazociąg Nord Stream 2 i dlatego decyduje o wysyłaniu mniejszej ilości gazu przez działające dotychczas gazociągi. Drugim powodem jest coraz bardziej ambitna polityka Unii Europejskiej w kontekście polityki klimatycznej. W lecie powstał dokument Fit for 55, który zmienia ustalenia UE na jeszcze bardziej ambitne” – stwierdził Jerzy Mosoń.

„Nie można też zapominać o presji ze strony Chin, których gospodarka mocno ożywiła się po lockdownach. Chiny to główna fabryka świata i wykorzystuje tyle węgla, ile się da. Nie można się zatem dziwić, że ci, którzy sprzedają węgiel, jeśli jest na niego popyt, będą próbować sprzedać go za jak największą cenę” – dodał Gość Poranka „Siódma9”.

Red. Mosoń wypowiedział się także na temat wysokich cen paliwa.

„Producenci ropy naftowej są w syndykacie dyktującym ceny. Jeśli nie ma pomiędzy nimi porozumienia to rośnie konkurencja i ceny paliwa spadają. Obecnie państwa produkujące ropę porozumiały się ze sobą, aby nadrobić straty wywołane pandemią i podniosły ceny” – mówił.

W rozmowie pojawił się także wątek ewentualnych działań rządu, które mogą pomóc zatrzymać wzrosty cen.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA