Otwórz player w nowym oknie

Wojciech Jakóbik: Los Nord Stream 2 nie jest przesądzony

Wojciech Jakóbik: Los Nord Stream 2 nie jest przesądzony

„Należy zmniejszyć zależność od gazu z Rosji i nie uruchamiać Nord Stream 2. Jego los nie jest przesądzony, chociaż Niemcy chcieliby jednym rzutem na taśmę dać zielone światło do jego startu” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Wojciech Jakóbik (Biznes Alert).

„Gospodarka na całym świecie przyśpieszyła po trzeciej fali koronawirusa, gdy zostały poluzowane restrykcje. Gospodarka potrzebuje coraz więcej dóbr (także energii i surowców energetycznych), a podaż jest ograniczona z rożnych powodów. Produkcja została ograniczona i próbuje nadrobić, ale są tez celowe działania, jak chociażby Gazpromu, które ograniczają podaż gazu w Europie w celach politycznych” – powiedział red. Jakóbik.

Jednym z tematów rozmowy była ewentualna inwestycja Polski w atom.

„W Polsce nie ma elektrowni atomowej z winy Polaków, którzy nie mogą się na nią zdecydować od 30 lat. Miejmy nadzieję, że w 2022 roku dojdzie w tej sprawie do rozstrzygnięcia. Jeśli nie będziemy rozwijać atomu w Europie, to grozi nam rusyfikacja polityki klimatycznej (...)” – mówił rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Należy zmniejszyć zależność od gazu z Rosji i nie uruchamiać Nord Stream 2. Jego los nie jest przesądzony, chociaż Niemcy chcieliby jednym rzutem na taśmę dać zielone światło do jego startu” – podkreślał Wojciech Jakóbik.

„Kryzys energetyczny nie skończy się w najbliższym czasie. Mamy impas decyzyjny wewnątrz Rady Unii Europejskiej. Nie doszło do najważniejszych rozstrzygnięć, a większość decyzji została przesunięta dopiero na grudzień. (...) Pozostaje unilateralne działanie poszczególnych państw, subsydiowanie cen energii (tak jak np. w Polsce), co nie zmienia faktu, że będzie drożej – kilkanaście, kilkadziesiąt procent” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie poruszono też temat odnawialnych źródeł energii.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA