Otwórz player w nowym oknie

Stanisław Żaryn: Niestety obserwujemy, że część imigrantów jest zainteresowana zachowaniami agresywnymi wobec Polaków

Stanisław Żaryn: Niestety obserwujemy, że część imigrantów jest zainteresowana zachowaniami agresywnymi wobec Polaków

„Białorusini są zainteresowani tym, by kontrolować uchodźców i inspirować ich do ataku. Na pewno mamy do czynienia z presją wywieraną przez Białorusinów, by ci ludzie przechodzili dalej i próbowali przedostać się do Europy. Niestety obserwujemy, że część imigrantów jest zainteresowana zachowaniami agresywnymi wobec Polaków” - powiedział w Poranku „Siódma9” Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

Środowa rozmowa Anny Czytowskiej ze Stanisławem Żarynem dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

„Codziennie, niemal każdej nocy Policja, Straż Graniczna i Wojsko spotykają się z poważnymi incydentami na granicy. Białoruskie służby kontrolują działania na wschodniej granicy. Od naszych funkcjonariuszy płyną informacje, że Białorusini mają swoich prowokatorów w tłumie cudzoziemców atakujących naszą granicę. Mieliśmy po raz pierwszy wczoraj tak wyraźną taktykę obraną przez atakujących. Podzielili się oni na dwie grupy. Tylna część była wykorzystywana do rzucania kamieniami w naszych ludzi. A przednia część miała podejść do barier granicznych i je niszczyć. Mieliśmy podział działań, oraz zaopatrzenie cudzoziemców w granaty hukowe, w kamienie, różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty lecące w stronę naszych funkcjonariuszy. Strona białoruska kontroluje, koordynuje, a także coraz częściej wyposaża imigrantów w przedmioty do ataku” - komentował Gość Poranka.

„Szalenie trudno jest wyliczyć ile osób znajduje się na granicy. Szacujemy, że znajduje się tam od 5 do 7 tys. osób. Białorusini mają łatwość w przerzucaniu ich wzdłuż granicy, ale szacujemy, że jest to kilka tysięcy osób, które zostało sprowadzone”- mówił rzecznik.

„Nasze służby poddane są dużej presji. Mamy do czynienia z bardzo cyniczną grą strony białoruskiej. Bo nie jest to tylko próba fizycznego przekroczenia granicy przez cudzoziemców, ale także gra na emocjach, na pobudzaniu różnych reakcji stresowych, by wywołać jakiś incydent, i spowodować jakąś nieadekwatną reakcję. To co jest optymistyczne to to, że wspólnota międzynarodowa zaczyna się budzić i zdawać sobie sprawę z czym mamy do czynienia. Mamy też do czynienia z cynicznym wykorzystaniem dzieci do tworzenia materiałów propagandowych ” - tłumaczył rozmówca Anny Czytowskiej.

Gość Poranka „Siódma9” wypowiedział się również na temat planów budowy muru na granicy polsko-białoruskiej.

„Zbudowanie zapory na granicy jest dużym wyzwaniem. Powinna ona powstać w pierwszej połowie 2022 roku. Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Wiemy, że cały ten plan jest opracowywany, niedługo poznamy szczegóły” - dodał Żaryn.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA