Otwórz player w nowym oknie

Prof. Łukasz Hardt: Czekają nas drogie Święta

Prof. Łukasz Hardt: Czekają nas drogie Święta

„Uważam że powinniśmy być dosyć ostrożni ze zbyt szybkim i radykalnym podnoszeniem stóp procentowych, ale niestety może to być konieczne” – powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Łukasz Hardt - Członek Rady Polityki Pieniężnej.

„W tym momencie mamy podwyższony poziom inflacji, który jest na rekordowych poziomach (ostatni odczyt to 6,8%). Myślę, że będzie on jeszcze wyższy. Czekają nas drogie Święta” – zapowiedział prof. Hardt dodając, że ma nadzieję na to, że w przyszłym roku dynamika cen się obniży.

„W przeciwieństwie do wielu innych krajów wysoką inflację mieliśmy już przed pandemią, ponieważ w lutym 2020 roku wynosiła ona 4,7%. To jest nasza specyfika, która powoduje, że inflacja u nas jest szczególnie wysoka” – kontynuował ekonomista.

„Jesteśmy w cyklu normalizowania polityki pieniężnej. Mieliśmy dwie podwyżki stóp procentowych (w październiku i listopadzie). Myślę, że prawdopodobieństwo naszej [RPP] reakcji jest niestety dosyć wysokie. Pewna część Rady optowała za wcześniejszą podwyżką stóp – wtedy reakcja mogłaby być łagodniejsza. Ostatecznie RPP zdecydowała się na reakcję późniejszą, dlatego teraz trzeba reagować mocniej” – mówił rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Uważam że powinniśmy być dosyć ostrożni ze zbyt szybkim i radykalnym podnoszeniem stóp procentowych, ale niestety może to być konieczne” – dodał.

Gość Poranka „Siódma9” wypowiadał się również na temat zmian zachodzących w europejskiej i światowej gospodarce.

„Musimy bacznie obserwować to, co robi Europejski Bank Centralny. Gdyby pojawiło się cyfrowe Euro lub gdybyśmy widzieli, że prawdopodobieństwo jego pojawienia się istotnie rośnie to moim zdaniem - czy chcemy tego, czy nie – powinniśmy podjąć prace dotyczące ewentualnego cyfrowego Złotego. Europejski Bank Centralny nie podjął decyzji w tym obszarze, ale widzimy jak świat dynamicznie się zmienia i na pewno musimy to dokładnie obserwować, po to aby w polityce pieniężnej móc prewencyjnie reagować w odpowiednim czasie” – stwierdził członek Rady Polityki Pieniężnej.

Pod koniec rozmowy powrócono do tematu inflacji.

„Skończyły się pewne procesy strukturalne w polskiej gospodarce, które przez ostatnie długie lata obniżały inflacje. (...) Mieliśmy bardzo głęboki proces globalizacji światowej gospodarki, który doprowadził do tego, że w pewnym sensie «importowaliśmy» niskie ceny. W sytuacji gospodarki zamkniętej zwykle rosną ceny, ale w sytuacji gospodarki otwartej przy globalizującym się świecie dynamika cen była niewielka. Teraz to się zmieniło. (...) Proces globalizacji nie ulegnie odwróceniu, bo to się nikomu nie opłaca, ale jeśli pojawia się pewne rysy (np. konieczny powrót produkcji wielu towarów do Unii Europejskiej) to nie będzie to czynnik, który będzie obniżał inflację. Możemy spodziewać się utrzymywania inflacji na podwyższonym poziomie, ale oby był to niższy poziom niż teraz” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA