Otwórz player w nowym oknie

Prof. Arkady Rzegocki: Dyplomacja działa w cieniu. To wtedy jest skuteczna

Prof. Arkady Rzegocki: Dyplomacja działa w cieniu. To wtedy jest skuteczna

„Musimy pamiętać, że dyplomacja działa w cieniu, działa w sposób, który nie jest nagłaśniany. Dopiero wtedy jest ona skuteczna. (...) Codzienna, trudna praca naszych dyplomatów jest niewidoczna” - powiedział w Poranku „Siódma9” minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej.

Czwartkowa rozmowa Michała Kłosowskiego z ministrem Arkadym Rzegockim dotyczyła polskiej dyplomacji.

„Obecnie Polska prowadzi niezwykle aktywną politykę zagraniczną. Staramy się też do tego celu używać instrumentów z XXI wieku. Zmienia się obecnie pewna rola dyplomacji, ale zmieniają się też metody prowadzenia działań dyplomatycznych. Objąłem nowe stanowisko, które jest bardzo ważne i wcześniej nie istniało. Funkcja Dyrektora Generalnego została oddzielona od Szefa Służby Zagranicznej. Dzięki naszej bardzo dobrej współpracy w ramach ministerstwa udaje się dokonywać zmian i poprawiać jakość pracy dyplomatów. Ta zmiana wydaje się z wszech miar pożyteczna. Obecnie do obowiązków stanowiska, które pełnię, czyli Szefa Służby Zagranicznej, należy również kierowanie Akademią Dyplomatyczną. Jest to niezwykle ważne połączenie, bo dzięki niemu mam wpływ na szkolenie, na to jak będą działać młodzi adepci, którzy zapiszą się na aplikację dyplomatyczną do konsulatu” - tłumaczył Gość Poranka.

„Akademia Dyplomatyczna spełnia bardzo ważną role promowania polskiej dyplomacji. Również współpracuje z polskimi uczelniami, ośrodkami debaty międzynarodowej oraz w coraz większym stopniu prowadzi szkolenia i współpracę z dyplomatami innych krajów. Bardzo zależy nam na tym, aby było to główne miejsce, w którym dyplomaci z innych krajów dowiadują się o Europie Środkowej, o Unii Europejskiej, o NATO, o Śródmorzu, czy o innych formatach, w których Polska odgrywa bardzo ważną rolę” - mówił minister.

„Nasze relacje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej są bardzo różne. Relacje międzynarodowe są niezwykle dynamiczne. Cieszymy się, że jesteśmy członkiem UE i NATO, ale z drugiej strony to nie przypadek, że Polska jest inicjatorem, lub uczestnikiem wielu innych formatów, które mają poprawiać współpracę w naszym regionie. Udaje się blisko współpracować z Grupą Wyszehradzką, również w ramach Trójmorza, Bukaresztańskiej Dziewiątki, czy Trójkąta Lubelskiego. Pokazuje to, że wykorzystujemy różne możliwości. Zawsze w relacjach międzynarodowych są wypadki, że współpraca jest łatwiejsza, i są takie, że interesy lub opinie są odmienne. Polska nigdy jeszcze nie była członkiem aż tylu organizacji międzynarodowych, jesteśmy aktywni w bardzo wielu obszarach. Siłą rzeczy powinniśmy przykładać jeszcze większa rolę do współpracy w naszym regionie” - komentował polityk.

„Nasi obywatele mogą liczyć na nasze państwo na całym świecie. Nasi konsulowie zawsze pomogą. W związku z tym powinniśmy sobie uświadomić, że prowadzenie dyplomacji w takiej skali kosztuje. Chcemy by wszystkie konsulaty były sprawne i godnie działające. Wymaga to dużych nakładów, a chcemy by wszystkie palcówki były skuteczne. Rola Polski w świecie rośnie. Prowadzimy najbardziej rozwiniętą politykę międzynarodową w naszej historii, dowodzi tego ilość działających placówek na całym świecie. Ta sieć się zwraca. Ludzie coraz więcej wiedzą o Polsce i coraz częściej z nami współpracują” - powiedział rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA