Otwórz player w nowym oknie

Płk Marek Pietrzak: Cechą charakterystyczną obecnych kryzysów/konfliktów jest walka o umysły i serca

Płk Marek Pietrzak: Cechą charakterystyczną obecnych kryzysów/konfliktów jest walka o umysły i serca

„Cechą charakterystyczną obecnych kryzysów jest walka o umysły i serca. Można powiedzieć, że jest to walka opowieści. Łukaszenka ma swoją narrację dot. całego trwającego kryzysu. Wskazywał on na winę Polski, ale to nie przebiło się w opinii międzynarodowej. My musimy pokazywać, jak wygląda to z naszej strony. Walka o serca i umysły odgrywa ważną rolę w tym konflikcie” - powiedział w Poranku „Siódma9” płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.

Piątkowa rozmowa Michała Kłosowskiego z płk. Markiem Pietrzakiem dotyczyła działań Wojsk Obrony Terytorialnej na wschodniej granicy.

„Ostatni czas jest dla Wojsk Obrony Terytorialnej bardzo intensywny. Spowodowane jest to tym, że jesteśmy na granicy i wspieramy Straż Graniczą, razem z innymi Wojskami operacyjnymi, czy Policją. Uszczelniamy granicę, działania tam są szeroko zakrojone. Większość zadań wykonują wojska operacyjne, bo jest ich więcej i też wynika to ze specyfiki zadań. Wspieramy też państwo w walce z koronawirusem. Przy coraz większej ilości zakażeń, rośnie liczba wniosków o nasze wsparcie. Każdego dnia coraz więcej żołnierzy WOT angażuje się w te działania” – mówił płk Pietrzak.

„Coraz więcej się szkolimy i powołujemy coraz więcej ochotników. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie, które narodziło się w ostatnich tygodniach. Trwa intensywny okres wymagający dużego zaangażowania sił” - tłumaczył Gość Poranka.

„Do końca roku przekroczymy 32 tys. osób zaprzysiężonych w naszych szeregach. Liczba zwiększa się wraz z wystąpieniem kolejnych kryzysów. Wraz z naszym działaniem zmniejszała się liczba osób krytykujących naszą formację. Widać, że okrzepliśmy po 5 latach w naszym systemie bezpieczeństwa. Mamy już jasne miejsce w systemie. Zmiany prawne powierzą nam zarządzanie kryzysowe w resorcie Obrony Narodowej. Nasza formacja nie była budowana na wzór innej występującej na świecie, wyciągaliśmy wszystko, co najlepsze z wielu. Obecnie państwa w naszym otoczeniu zaczynają stawiać na podobne organizacje. Siły zbrojne mają trzy główne misje. Pierwszą z nich jest obrona granic, drugą jest działanie w ramach struktur i sojuszy, a trzecią jest wsparcie społeczeństwa. Z tych zadań bierze się nasze działanie w czasach kryzysów, takich jak powodzie, covid, czy obecne działania na granicy” - mówił rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA