Otwórz player w nowym oknie

Władysław Kosiniak-Kamysz: W kwestii bezpieczeństwa Polski powinniśmy działać ponad podziałami partyjnymi

Władysław Kosiniak-Kamysz: W kwestii bezpieczeństwa Polski powinniśmy działać ponad podziałami partyjnymi

„Mogę być bardzo krytyczny, mogę mieć wiele powodów do tego, żeby nie popierać rządu w większości spraw, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski to rząd może zawsze liczyć na to, że przynajmniej nie będziemy przeszkadzać, a jeśli jesteśmy do czegoś przekonani – jak np. w sprawie umocnienia granicy – to jesteśmy w stanie głosować jak rząd” – powiedział w Poranku „Siódma9” prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rozmówca Michała Kłosowskiego mówił o tym, czym dla niego jest polska racja stanu.

„Jest to bezpieczna Polska, wypełniająca normy swojej konstytucji, czyli w odniesieniu do granicy – broniąca jej nienaruszalności i integralności państwa. Polską racją stanu jest też dbanie o silną pozycję w Unii Europejskiej, niedoprowadzenie do spychania na jej margines - obecność w UE jest gwarancją polskiej niepodległości. Racja stanu to także zadbanie o wspólnotę narodową. Niestety, nie wszystkie partie – w tym ta rządząca – chcą wypełniać wszystkie elementy racji stanu” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

W dalszej części rozmowy powrócono do tematu kryzysu na granicy z Białorusią. Zdaniem polityka Polska powinna mocniej umiędzynarodowić tę sprawę.

„Niestety nie zostały zamknięte kanały przerzutowe z Bliskiego Wschodu i nadal nie została zwołana Rada Europejska ws. kryzysu politycznego przy naszej wschodniej granicy. Dziś pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest słaba” – mówił Kosiniak-Kamysz.

„Gdyby odbyła się Rada Europejska ws. kryzysu przy granicy i ten konflikt zostałby podniesiony do jeszcze wyższej rangi to Polska mogłaby tylko na tym zyskać. Brakuje dziś skutecznych zabiegów dyplomatycznych ze strony Polski” – dodał.

„Dobrze, że 11 państw unijnych np. Dania i Austria wystosowały stanowisko popierające budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. To był ważny sygnał. My poparliśmy tę ustawę i uważamy, że granicę trzeba uszczelnić” – stwierdził poseł.

Zdaniem lidera PSL polski rząd powinien też mocniej zaangażować do pomocy siły opozycyjne w Polsce.

„Lepsza współpraca byłaby wtedy, gdyby rząd zaczął rozmawiać z opozycją, a prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Nie ma jednak woli rządzących do tej współpracy” – twierdził Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA