Otwórz player w nowym oknie

Prof. Zbigniew Krysiak: Polska dyplomacja w sprawie Holokaustu osiągnęła w tydzień więcej niż przez 70 lat

Prof. Zbigniew Krysiak: Polska dyplomacja w sprawie Holokaustu osiągnęła w tydzień więcej niż przez 70 lat

„Nie łudźmy się. Chodziło o to, by usunąć to narzędzie, które prowadzi do prawdy i dialogu” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” prof. Zbigniew Krysiak. Prezes zarządu Instytutu Myśli Schumana skomentował nowelizację ustawy o IPN. Zakłada ona m.in. możliwość wytaczania przez organizacje pozarządowe i Instytut Pamięci Narodowej procesów cywilnych za takie sformułowania, jak „polskie obozy śmierci”. „Z powodu tej ustawy w ciągu tygodnia, dwóch doszło do wyjaśnienia wielu spraw. Jeden z Żydów amerykańskich powiedział, że polska dyplomacja przez tydzień osiągnęła więcej niż przez 70 lat” – dodał profesor. 

W rozmowie z Jarosławem Wydrą prof. Krysiak stwierdził, że ostatnie tygodnie stworzyły doskonałą platformę do dialogu.

„To narzędzie realizuje cel długoterminowy, który może zmieniać i cywilizować myślenie w całej Europie. Jeden z dziennikarzy, który przybył do Polski z Izraela, nie wiedział, że było powstanie warszawskie. Nie możemy się dziwić obywatelowi, skoro nawet zagraniczni dziennikarze nie mają podstawowej wiedzy”.

Gość poranka skomentował też propozycję szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, który zapowiada zmiany instytucjonalne w Unii. Chodzi o połączenie stanowisk przewodniczącego Komisji Europejskiej i szefa Rady Europejskiej sprawowane obecnie przez Donalda Tuska.

„Łączenie ma podtekst centralizacji, czyli superpaństwa. Te instytucje nawet niepołączone nie spełniają swoich funkcji, ale po połączeniu będzie jeszcze większe zagrożenie ze względu na monopol państwa”.

Prezes Instytutu Myśli Schumana odniósł się także do wczorajszego doprowadzenia Władysława Frasyniuka do prokuratury. Były działacz opozycyjny w PRL usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności osobistej dwóch policjantów na służbie podczas jednej z miesięcznic smoleńskich. Prof. Krysiak uważa, że wszyscy są równi wobec prawa.

„Przez ostatnich 25 lat mieliśmy do czynienia z eskalacją manifestowania traktowania jednych lepiej, a drugich gorzej z perspektywy prawa. Ci, którzy mieli wpływy, zawsze sobie lepsze możliwości załatwiali. Pan, który prowadził po pijanemu rower, spędził pół roku w więzieniu. Tu możemy mieć do czynienia z napaścią na policjanta. To doprowadzenie do przesłuchania powinno odbyć się wcześniej”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA