Otwórz player w nowym oknie

Bartosz Rutkowski o projektach Fundacji Orla Straż

Bartosz Rutkowski o projektach Fundacji Orla Straż

„Działania wojenne nie są już prowadzone na terenie Iraku. Z drugiej strony jednak ilość aktów terroru jest bardzo wysoka i przybierają one bardzo różny charakter. Od zamachów do utrudniania życia zwykłych mieszkańców, jak wyrywanie słupów elektrycznych. Za te akty odpowiada Państwo Islamskie i jego zwolennicy. Pomimo tego, że zlikwidowano terytorialnie kalifat, to nie zniknęli ludzie, którzy go popierali” - powiedział w Poranku „Siódma9” Bartosz Rutkowski (Fundacja Orla Straż).

Rozmowa Anny Czytowskiej z Bartoszem Rutkowskim dotyczyła pomocy ofiarom terroryzmu i projektów Fundacji Orla Straż.

„Bardzo często zdarzało się, że ISIS wysadzało ludziom domy, zwłaszcza w terenach górskich. Irakijczycy padli ofiarą zasady – spalcie im gniazda, by nie mieli gdzie wracać. Staramy się przeciwdziałać temu procederowi w najprostszy sposób. Mamy projekt budowy małych domków. Mają one powierzchnię 42m2. Domki są murowane, posiadają drzwi i okna, są podłączone do elektryczności. Koszt takiego domu wzrósł do 18 tys. złotych, ze względu na ceny walut. Nadal jest to jednak bardzo konkretna pomoc. W chwili obecnej udało nam się wybudować cztery domy. Zatrudniamy lokalnych budowlańców, a nawet sama rodzina, do której będzie należał domek pomaga w budowie. Ekipa budowlana dostaje normalne wynagrodzenie, bo chodzi o to, by ludzie na miejscu mieli możliwość powrotu do normalnego życia” - tłumaczył Gość Poranka.

„Zdarzają się tam bombardowania tureckie i akty terroru, co zmusza ludzi mieszkających w danym miejscu przez jakiś czas do opuszczenia danego terenu. Pojedynczymi atakami terrorystycznymi ktoś stara się by ludzie nie wracali. Robimy wszystko by wracali i czuli się bezpiecznie” - mówił Rutkowski.

„Wspieramy również ośrodek edukacyjny dla wdów i sierot w północnym Iraku. Stworzony został przez jezydzkiego lekarza. W 2014 roku, gdy zaczęło się ludobójstwo założył on fundację działającą na rzecz jezydów w Iraku. Udało się zbudować ośrodek i od ponad 4 lat pomagamy w nim. Jest to miejsce, w którym kobiety i dzieci mają chwilę normalności. Udało się stworzyć w Iraku ośrodek, w którym panują standardy europejskie. Mamy obecnie w realizacji kilka projektów z serii dobra praca, tworzących miejsca pracy. Nie spoczywamy na lurach, bo wielu ludzi nadal potrzebuje pomocy” - powiedział rozmówca Anny Czytowskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA