Otwórz player w nowym oknie

Dr Artur Badach: Caravaggio nie idealizował i nie upiększał postaci. Opierał się na mocnym realizmie

Dr Artur Badach: Caravaggio nie idealizował i nie upiększał postaci. Opierał się na mocnym realizmie

„Caravaggio dokonał bardzo mocnej przemiany malarstwa nowożytnego na progu końca renesansu i początku baroku. Wprowadził do swoich przedstawień bardzo intensywny cień, który ma nie tylko walor plastyczny, ale także miał podkreślać przeżycia postaci oraz ekspresję całego wydarzenia” – powiedział w Poranku „Siódma9” dr Artur Badach (Zamek Królewski w Warszawie).

Kurator wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie" opowiadał o fenomenie artysty i jego obrazów.

„Caravaggio oparł się na bardzo mocnym realizmie. Z dużą szczegółowością przedstawiał postacie, których nie idealizował, nie upiększał” – mówił rozmówca Anny Czytowskiej.

„Styl Caravaggia wydał się niezwykle atrakcyjny dla grupy jego uczniów, naśladowców. To oni - aż do końca wieku XVII - rozpowszechniali ten styl wypracowany przez mistrza. Trzeba przypomnieć, że sam Caravaggio po swojej śmierci został zapomniany. Nie umiano połączyć z jego imieniem prac, które stworzył. Dopiero na początku XX wieku, dzięki takim badaczom jak Roberto Longhi, udało się przywrócić dorobek Caravaggia do powszechnej świadomości” – mówił dr Badach.

W rozmowie omawiano także obrazy „Narcyz przy źródle” oraz „Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę”. Oba dzieła dostępne są na wystawie prezentowanej w Zamku Królewskim w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA