Otwórz player w nowym oknie

Paweł Kowal: Czeka nas najpoważniejszy zwrot, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski w ostatnich 30 latach

Paweł Kowal: Czeka nas najpoważniejszy zwrot, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski w ostatnich 30 latach

„Czeka nas najpoważniejszy zwrot, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski w ostatnich 30 latach. Uważam, że teraz naprawdę trzeba uruchomić Radę Bezpieczeństwa Narodowego i różne komisje sejmowe. Te wydarzenia, które na razie sygnalizowane są przez wywiady, polityków, ekspertów, trzeba potraktować bardzo poważnie” – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

„Naruszenie stabilności Ukrainy to sytuacja, w której «odłamkami» Polska na pewno dostanie. Kwestię bezpieczeństwa Ukrainy i jej prozachodniej orientacji musimy traktować jako twardy element polskiej racji stanu” – podkreślał polityk.

Czy zagrożenie ze strony rosyjskie jest tak poważne na jakie wygląda?

„Ono jest poważne, jeśli chodzi o zagrożenie dla funkcjonowania trzech państw, które pozostały państwami, którym udało się Partnerstwo Wschodnie (mają umowy stowarzyszeniowe z UE) i są zorientowane na Zachód. Chodzi o Gruzję, Ukrainę i Mołdawię. (…) Gdyby Putinowi udało się stłamsić ich prozachodnią orientację, gdyby udało mu się najechać te państwa (doszło do tego niedawno, a więc jest możliwe) to by oznaczało, że de facto z punktu widzenia bezpieczeństwa, Polska znajduje się w takiej samej sytuacji, jak w momencie, gdy rozpadał się Związek Sowiecki. Cofniemy się równo o 30 lat. Byłby to fatalny scenariusz dla Polski” – twierdził Paweł Kowal.

Czy da się temu zapobiec?

„Potrzebne jest nasze cotygodniowe informowanie o faktycznej polityce Łukaszenki i Putina. Mam wrażenie, że zaczęło się to teraz dziać. To kwestia informowania liderów europejskich o tym, że postrzegamy obecną sytuację jako niebezpieczną. To także przygotowywanie ich na to, że możemy poprosić o pomoc. (…) Premier powinien z tym docierać do liderów politycznych i szefów rządów. Powinna być w to włączona opozycja, choćby dlatego, że Platforma Obywatelska – jako partia zrzeszona w największej rodzinie partyjnej w Europie – ma często polityczny dostęp do wielu liderów analogicznych środowisk chrześcijańsko-demokratycznych w Europie. (…) Jeżeli ta nasza ofensywa ma być pełna to musimy pokazywać na Zachodzie, że w sprawach bezpieczeństwa nie ma różnic między partiami w Polsce” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Poseł mówił też o tym, skąd jego zdaniem wynika obecna ofensywa dyplomatyczna premiera Morawieckiego.

„Są dwa źródła takiego postępowania. Pierwszym może być to, że informacje, które zaczęły pojawiać się w przestrzeni publicznej w rzeczywistości wyglądają jeszcze gorzej. Drugim są kwestie wizerunkowe” – stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA