Otwórz player w nowym oknie

Ks. Bogusław Kowalski: Adwent uczy nas, że w samym oczekiwaniu tkwi ogromny sens

Ks. Bogusław Kowalski: Adwent uczy nas, że w samym oczekiwaniu tkwi ogromny sens

„Ludzie obecnie chcą mieć wszystko natychmiast, wpływa to również na życie duchowe. Adwent uczy nas, że w samym oczekiwaniu tkwi ogromny sens. Chrześcijanin powinien być bardzo cierpliwy, nieustannie dawać szansę Panu Bogu” - powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Bogusław Kowalski.

Rozmowa Anny Czytwoskiej z ks. Bogusławem Kowalskim dotyczyła książki pt. „Adwentowe tęsknoty”, której jest współautorem.

„Śp. ks. Piotr Pawlukiewicz tuż przed śmiercią został poproszony przez diecezjalną telewizję Salve o krótkie refleksje adwentowe, które zostały wyemitowane. Po jego śmierci poproszono mnie, jako jego serdecznego przyjaciela, bym w tej samej tematyce, nie tyle coś dopisał, co coś dopowiedział. Są to krótkie refleksje w tej samej tematyce, rozłożone na cztery tygodnie Adwentu. Dołączyłem do księdza Piotra i próbowałem się w to wpisać, ale to przede wszystkim on jest autorem tej książki” - mówił kapłan.

„Ksiądz Pawlukiewicz dostał od Pana Boga szczególny charyzmat trafiania w samo sedno serc ludzkich. Genialnie łączył Ewangelię z życiem. Pan Bóg jest bardzo konkretny i ten konkret objawia się w Ewangelii i on miał ten dar, by przekazywać to ludziom. Forma jego przekazu była bardzo przyswajalna, przez co wpłynął na wielu ludzi” - tłumaczył Gość Poranka.

„Życie i świat jest tak skonstruowane, że do wszystkiego trzeba dochodzić, nawet w strefie duchowej” - komentował ksiądz.

„Kiedy człowiek zepchnie na margines życie duchowe, czyli to co mamy dostępne w Adwencie, spowiedź, rekolekcje, roraty, ale także szansę na pojednanie z innymi, to jest rodzaj zadry, nie mamy przez to pełnego komfortu. Przeszkadza nam to i dokucza. Obecnie nie ma przejścia z jednego okresu do drugiego. Natychmiast bombarduje się nas światełkami świątecznymi już po święcie zmarłych, w celach komercyjnych. A kolędy smakują najbardziej, jak się na nie czeka. A jeśli już jesteśmy z tym oswojeni to nie odczuwamy ich tak, jak powinniśmy” - powiedział rozmówca Anny Czytowskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA