Otwórz player w nowym oknie

O. Michał Legan OSPPE: Nie ma piękniejszej opowieści na świecie, niż opowieść o Mesjaszu

O. Michał Legan OSPPE: Nie ma piękniejszej opowieści na świecie, niż opowieść o Mesjaszu

„Cała popkultura ma «obsesję» mesjańską. Nie ma piękniejszej opowieści na świecie, niż opowieść o Mesjaszu, czyli o kimś kto oddał życie, żeby inni mieli życie. Piękniejszej opowieści już ludzkość nie znajdzie” – powiedział w Poranku „Siódma9” o. Michał Legan OSPPE.

Głównym tematem rozmowy był XI Festiwal Filmowy Vitae Valor. W tym roku tytuł festiwalu brzmi „Oblicza wolności”.

„Sądzę, że chrześcijaństwo zawsze było audiowizualne. Co prawda mówimy, że wiara bierze się ze słuchania, ale przecież pobożni Grecy powiedzieli w Ewangelii «Chcemy zobaczyć Jezusa!», «Chcemy spojrzeć Mu w oczy, zobaczyć czy mówi Prawdę, czy warto Go słuchać». Nie ma co ukrywać – Kościół jest w tej sprawie audiowizualnej dosyć opóźniony. Gonimy świat, który się rozpędził i cały przeszedł na język obrazkowy. To nie jest zawsze takie dobre” – mówił rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Wiemy, że to Logos rządzi światem i z niego wszystko się bierze, ale szukamy sposobu na to, żeby o Ewangelii opowiedzieć jednak językiem obrazu” – podkreślał o. Legan.

„Na festiwalu Vitaea Valor szukamy sposobu na to, żeby zadać najważniejsze pytania. W zeszłym roku mówiliśmy o konflikcie – trafiliśmy w sedno, bo przyglądaliśmy się gigantycznym konfliktom, które przetoczyły się przez Polskę, polskie rodziny i polskie sumienia. W tym roku mówimy o wolności, trafiając na sam puls wydarzeń, bo granice naszej i cudzej wolności dotyczą wielkich pytań moralnych i etycznych, które w ostatnim czasie sobie zadajemy” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie pojawił się również wątek filmu „Diuna”. Czy w tym filmie można doszukiwać się wątków mesjanistycznych?

„Cała popkultura ma obsesję mesjańską. Nie ma piękniejszej opowieści na świecie, niż opowieść o mesjaszu, czyli o kimś kto oddał życie, żeby inni mieli życie. Piękniejszej opowieści już ludzkość nie znajdzie” – stwierdził o. Legan.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA