Otwórz player w nowym oknie

Dawid Gospodarek: Wizyta papieża w Grecji i na Cyprze może być dla nas rachunkiem sumienia

Dawid Gospodarek: Wizyta papieża w Grecji i na Cyprze może być dla nas rachunkiem sumienia

„Grecka wyspa Lesbos, ale i Cypr kojarzy nam się z imigrantami. Oba kraje mocno są związane z tym kryzysem. Mam nadzieję, że w Polsce będziemy przyglądać się słowom i gestom papieża, bo ten temat dotyczy już też nas” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Dawid Gospodarek (Katolicka Agencja Informacyjna).

Rozmowa Michała Kłosowskiego z redaktorem Dawidem Gospodarkiem dotyczyła pielgrzymki papieża Franciszka do Grecji i na Cypr.

„Hasłem pielgrzymki jest „Umacniajcie się nawzajem w wierze”. Umacnianie w wierze jest tym, co papież powinien robić i co powinno być jego celem. Może być to trochę paradoksalne, bo duży jest wymiar ekumeniczny tych wypraw, ponieważ Grecja i Cypr są państwami prawosławnymi, a nie katolickimi. Jest to ważny motyw tej pielgrzymki. Może to być też sygnał dla sekularyzującej się Europy. Są to miejsca pierwotnej ekspansji chrześcijaństwa. Ewangelizował tam Paweł i Barnaba. Papież może pokazywać to, żebyśmy wrócili do korzeni i pierwotnego zapału w naszej misji, ewangelizacji i realizacji chrześcijaństwa” - mówił Gość Poranka.

„Cypr jest ostatnim krajem w Europie podzielonym murem. Jest to pewien symbol. Papież ze swoich okien będzie widział ten symbol podziału. Jest to znak dużego dramatu. Wizyta Franciszka może się wiązać z jakąś nadzieją ze stworzeniem nowego pola dialogu i rozwiązania kryzysu. W tym, co mówi papież da się odczuć troskę, o korzenie, o europejską tożsamość, która gdzieś zanika. Franciszek nie tylko mówi, ale jego słowom towarzyszą gesty. Sama wyprawa, spotkanie z imigrantami i przywiezienie ich na kontynentalną Europę to prorocze i konkretne działania. W czasie kryzysu u nas zabrakło takich właśnie gestów. To, co robi papież może być dla nas inspiracją” - tłumaczył dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA