Otwórz player w nowym oknie

Ks. prof. Paweł Rytel-Adrianik: Dzień Judaizmu jest po to, żeby pokazać korzenie naszej wiary

Ks. prof. Paweł Rytel-Adrianik: Dzień Judaizmu jest po to, żeby pokazać korzenie naszej wiary

„Jezus Chrystus – Mesjasz – urodził się w narodzie żydowskim. Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa. Można powiedzieć, że nieznajomość judaizmu jest w pewnym sensie nieznajomością Jezusa, Jego kultury, tradycji” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. prof. Paweł Rytel-Adrianik, dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Rozmówca Janusza Zalewskiego opowiadał o obchodach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

„Prof. Stanisław Krajewski, który ze strony żydowskiej jest współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów powiedział, że z perspektywy 2000 lat obecne relacje między judaizmem a Kościołem katolickim są «więcej niż dobre, a sam Dzień Judaizmu w Polsce jest cudem, bo kiedyś było to nie do pomyślenia». To pokazuje, jak ważny jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim” – mówił ks. Rytel-Adrianik.

„Biskup Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, mówi o tym, że Dzień Judaizmu jest po to, żebyśmy uświadomili sobie korzenie, z których czerpiemy nasze soki. (…) Dzień Judaizmu jest po to, żeby pokazać korzenie naszej wiary. Najważniejsze jest to, że Jezus Chrystus – Mesjasz – urodził się w narodzie żydowskim. Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa. Można powiedzieć, że nieznajomość judaizmu jest w pewnym sensie nieznajomością Jezusa, Jego kultury, tradycji” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA