Otwórz player w nowym oknie

Jacek Hoga: Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie

Jacek Hoga: Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie

„Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie. Potrzebne są radykalne kroki, ponieważ zagrożenie jest o wiele większe niż kilka lat temu” - powiedział w Poranku „Siódma9” Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

Rozmowa z Jackiem Hogą dotyczyła dostępu do broni w Polsce.

„W Polsce dostęp do broni zarówno prawnie, jak i w praktyce wywodzi się z czasów komunistycznych. Wtedy obywatel był uznawany za potencjalnego wroga ojczyzny/państwa. Stąd dostęp do broni jest bardzo restrykcyjny, dużo bardziej niż w krajach Europy Zachodniej. Jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych krajów. W praktyce żeby być posiadaczem broni w Polsce trzeba być członkiem Polskiego Związku Łowieckiego, czyli być myśliwym, a nie jest to łatwe i nie jest dla wszystkich. By otrzymać takie pozwolenie można również być sportowcem rekreacyjnym lub kolekcjonerem” - tłumaczył Gość Poranka.

„Miejscem, gdzie praktyka najbardziej rozjeżdża się z literą prawa, jest posiadanie broni do ochrony osobistej. Istnieje polecenie polityczne by osobom zagrożonym nielegalną napaścią broni nie dawać. Prowadzi to do wielu sytuacji patologicznych. Wielu ludzi, którzy mają rekomendację, by taką broń posiadać, bo np. są ofiarami nękania, czy napaści. Nawet w sytuacjach, gdy dany człowiek ma rekomendację, by taką broń posiadać, bo np. jest ofiarą nękania czy napaści, Wojewódzkie Wydziały Postępowania Administracyjnego odmawiają takiego pozwolenia” - komentował rozmówca Karola Gaca.

„Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże. Broń powinna być dostępna dla wszystkich, a nie tylko dla średnio-zarabiającego mężczyzny po trzydziestce. Jest ona ostatnią linią obrony osób słabszych i starszych w sytuacji zagrożenia” – przekonywał Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA