Otwórz player w nowym oknie

Dr Joanna Gocłowska-Bolek: Gangi szerzą przemoc w Ameryce Łacińskiej

Dr Joanna Gocłowska-Bolek: Gangi szerzą przemoc w Ameryce Łacińskiej

„Salwador jest ogarnięty przemocą nie od dziś. Gangi zostały tam wyeksportowane ze Stanów Zjednoczonych. Dziś szerzą przemoc w Ameryce Centralnej. Przywędrowały z Los Angeles, gdzie w latach 70. i 80. trafiło dużo migrantów z Ameryki Łacińskiej, którzy próbowali zaprowadzić tam swoje porządki, handlować narkotykami i walczyć o swoje terytoria” - powiedziała w Poranku „Siódma9” dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski).

Rozmowa Karola Gaca z dr Joanną Gocłowską-Bolek dotyczyła agresji gangów w Salwadorze.

 „Niechętnie widziani przez władze USA, imigranci zostali wyeksportowani z powrotem do Salwadoru, Hondurasu, Gwatemali i innych krajów. W miejscach, do których ich sprowadzono, odtworzyli strukturę przestępczą. Tam, gdzie pozwalała sytuacja i nie było organów ścigania, które byłyby zdolne do powstrzymania przestępczości, gangi zaczęły przejmować władze. Salwador jest właśnie tego złym przykładem. Przestępczość jest tam ogromna. Patrząc na wskaźniki zabójstw to Salwador jest na samym szczycie pośród wszystkich krajów świata” - tłumaczył ekspert.

„Prezydentem Salwadoru jest Nayib Bukele. Wywodzi się spoza tradycyjnych elit politycznych. Obejmując stanowisko obiecywał podjęcie zdecydowanej walki z gangami. Dlatego ludzie poszli za nim. Nie był związany z żadną partią polityczną i mówił o zaprowadzaniu swoich porządków. Faktycznie, od momentu przejęcia przez niego urzędu liczba przestępstw znacząco spadła. Statystyki przemocy i zabójstw spadły. Jednak odbyło się to pewnym kosztem. Wskazuje się na to, że prezydent umówił się z przywódcami gangów, by tej przemocy było mniej. Musimy zastanowić się jakim odbyło się to kosztem. Umowa została zapewne zerwana i od końca marca panuje tam festiwal przemocy. Można to odczytywać jako zemstę na prezydencie i jest to próba sił. Prezydent wprowadził stan wyjątkowy i obecnie obserwujemy mnóstwo aresztowań” - komentowała rozmówczyni Karola Gaca.

W wywiadzie poruszono również temat powrotu do władzy ugrupowań lewicowych w Ameryce Łacińskiej.

„Mieliśmy podobną sytuację w innych krajach. Na początku obecnego stulecia mieliśmy rządy lewicowe w wielu państwach. Następnie nastąpił odwrót, bo poprzednie rządy się nie sprawdziły. Boom surowcowy spowodował świetną sytuację finansową w Ameryce Łacińskiej, jednak wiele rzeczy nie zostało dokończonych. Obietnice, które złożyły rządy lewicowe co do poprawy sytuacji społecznej, zamieniły się w ogromną frustrację obywateli. Ludzie wyszli na ulice i zaczęły się ogromne protesty. Zakończyło się to pokazaniem czerwonej flagi politykom lewicy. Konsekwencją była zmiana rządów i wybieranie odwrotnych partii i polityków, niekojarzących się z poprzednimi rządami. To może być kluczem do zrozumienia sytuacji w Ameryce Łacińskiej. Obecnie lewica znów jest w natarciu, ale jest ona inna niż poprzednia. Poprzednie jej rządy odchodzą w niepamięć. Dziś lewica w krajach Ameryki Centralnej przypomina bardziej lewice millenialsów” - mówił Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA