Otwórz player w nowym oknie

Jacek Gądek: Nie ma miłości między Tuskiem a Trzaskowskim

Jacek Gądek: Nie ma miłości między Tuskiem a Trzaskowskim

„Miłości między Donaldem Tuskiem a Rafałem Trzaskowskim nie ma, a są ogromne ambicje” - mówił w poranku Siódma9 Jacek Gądek, dziennikarz portalu Gazeta.pl.

Rozmówca Marcina Fijołka oceniał, że w ciągu najbliższych dni PiS dojdzie do porozumienia z Solidarną Polską i Pałacem Prezydenckim w sprawie zmian w sądownictwie - zgodnych z oczekiwaniami Komisji Europejskiej.

„Pozostaje przeforsować tę ustawę na forum Sejmu. Skoro jest "deal" w obozie rządzącym, to znak, że ta sprawa może pójść gładko" - tłumaczył.

Zdaniem Jacka Gądka nie musi to jednak oznaczać rychłego zaakceptowania przez Brukselę i odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

„Jeśli spojrzeć literalnie, to ta ustawa jest czymś za mało. (...) Nie skreślałbym jednak tych pieniędzy z Unii Europejskiej dla Polski. Pewnie nie jest tak różowo jak mówi premier - że kasa zaraz popłynie, ale nie jest też tak czarno, że pieniądze będą zablokowane" - ocenił.

Gość Poranka Siódma9 powoływał się na swoje rozmowy z obozem rządzącym:

„Jeden z moich rozmówców z Kancelarii Prezydenta mówił, że komunikaty z KE zmieniały się. Początkowy komunikat był jednak jasny - że ta ustawa powinna wystarczyć, później się to nieco zmieniało".

W rozmowie wrócił też temat kondycji opozycji. Jacek Gądek oceniał presję Donalda Tuska, który naciska swoich kolegów z PSL, Lewicy i Polski 2050, by opozycja wystawiła jedną listę wyborczą.

„Zwykłego człowieka to nieszczególnie rusza. Owszem, Donald Tusk jest bardzo aktywny i gotowy gryźć trawę w kampanii, ale ten objazd nie jest połączony z czymś, co można by nazwać programem. (...) Donald Tusk lekko docinał Rafałowi Trzaskowskiemu, gdy sugerował, że jeśli ktoś zakłada ruch, to oznacza, że musi się ruszać, a do wyborów pozostało daleko" - mówił.

Zdaniem red. Gądka po stronie opozycji nie ma pełnego wzajemnego zaufania, ba - nawet w Platformie brakuje zgody.

„Miłości między Donaldem Tuskiem a Rafałem Trzaskowskim nie ma, a są ogromne ambicje. Jeszcze w kampanii wyborczej Trzaskowski mówił, że skoro nie ma Tuska w polityce, to trzeba i pożegnać Kaczyńskiego. Trzaskowski w zasadzie już w 2020 roku pożegnał Tuska. Konkurencja między nimi istnieje, a Trzaskowski ma większe ambicje niż bycie prezydentem Warszawy” - wskazywał.

W rozmowie mówiono również o programie Campus Polska oraz nastrojach wyborców PSL i Lewicy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA