Otwórz player w nowym oknie

Jakub Maciejewski: Wojna na Ukrainie duchem przypomina napaść III Rzeszy na Polskę

Jakub Maciejewski: Wojna na Ukrainie duchem przypomina napaść III Rzeszy na Polskę

„Widziałem samoloty rosyjskie, które zrzucały bomby i ziemia się trzęsła. To prawdziwa wojna z z morderstwem, bezwzględnością najeźdźcy. Duchem przypomina to napaść III Rzeszy na Polskę” – mówił w Poranku „Siódma 9” Jakub Maciejewski z portalu wpolityce.pl, który znajduje się w Donbasie na Ukrainie.

Jakub Maciejewski znajduje się obecnie w miejscowości Słowiańsk w Donbasie. „To północna część frontu. Rosjanie próbują się wedrzeć do jednego z trzech miast, które stawiają opór. W ostatnim czasie nasiliły się bombardowania na skalę I wojny światowej” – relacjonował.

„Ukraina nie jest w całości bombardowana. W zachodnich miastach, czy w centrum są alarmy przeciwlotnicze, ale rakiety spadają rzadko. Jest za to przekonanie, że udało się uratować niepodległość. Za to we wschodniej Ukrainie, gdzie jestem, sytuacja jest zupełnie inna – czuć oddech ludobójców. Alarmy wyją po kilka godzin dziennie. Widziałem samoloty rosyjskie, które zrzucały bomby i ziemia się trzęsła. To prawdziwa wojna z z morderstwem, bezwzględnością najeźdźcy. Duchem przypomina to napaść III Rzeszy na Polskę” - ocenił.

Dziennikarz powiedział jednak, że są pozory normalności w Donbasie.

„Ponad połowa mieszkańców regionu wyjechała, ale próbuje się organizować normalne życie. Ze Słowiańska wyjechało zdecydowanie najmniej Ukraińców. Słychać wybuchy, a gdy front się przybliży, to ulice zapełnią się rannymi. Co ciekawe, żyją też ludzie, którzy są zmanipulowani przez propagandę rosyjską” - stwierdził.

„Rosja zyskała wiele przydomków. Nie używa się nawet słowa Rosjanie. Mówi się »raszyści«, czyli rosyjscy faszyści, albo »federaści« od Federacji Rosyjskiej. Mówi się wreszcie o orkach z Tolkiena. To kompletna dzicz, która się nie zmieniła od głębokiej bolszewii. Mam nadzieję, że Polacy obudzili się już w 100 proc. i wiedzą, że historyczne zło jest w Rosji” – mówił Maciejewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA