Otwórz player w nowym oknie

Łukasz Warzecha: Jest mnóstwo pałek finansowych, którymi może nas uderzyć UE

Łukasz Warzecha: Jest mnóstwo pałek finansowych, którymi może nas uderzyć UE

„Pałek finansowych, którymi UE może nas uderzyć w różnych sprawach jest całe mnóstwo” – ocenił w poranku „Siódma 9” Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”.

Publicysta został zapytany o spór ws. KPO i najbliższe posiedzenie Sejmu ws. nowelizacji ustawy o SN. Warzecha zauważył, że w ostatnich dniach mieliśmy kakofonię komentarzy ws. KPO.

„Z jednej strony były sygnały od rządu, że sprawa jest właściwie dogadana, a z drugiej dziennikarze pytali o list szefowej KE do lewicowych frakcji. Nadal nie mamy jasności, co do tego, co udało się dogadać” - wskazywał.

„Rzecznik rządu twierdzi, że zostały dopracowane kamienie milowe, czyli to, co powinniśmy spełnić, żeby pieniądze zostały odblokowane. Tylko, że to nie wynika z listu Ursuli von der Leyen, gdzie mamy warunki, które trzeba spełnić. Nowelizacja ustawy o SN nie spełnia wszystkich tych warunków. Pytanie brzmi, czy dogadano obszary, których będzie dotyczyła dalsza dyskusja, czy dogadano się, co do spełnienia kamieni milowych. Jesteśmy we mgle wieloznaczności i zobaczymy, co się stanie, gdzie przegłosowana zostanie nowelizacja. Obawiam się sytuacji, w której obie strony będą inaczej rozumieć te ustalenia” - powiedział.

Warzecha przypomniał także, że KPO nie jest wstrzymane w ramach mechanizmu warunkowości.

„Właściwie nie wiadomo, na jakiej podstawie jest wstrzymane. Próbuje się to tłumaczyć tym, że pieniądze mogą być źle wykorzystane i nie można byłoby tego dochodzić ze względu na polskie sądownictwo (…) Pałek finansowych, którymi UE może nas uderzyć w różnych sprawach jest całe mnóstwo” – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA