Otwórz player w nowym oknie

Bogusław Sonik: Sytuacje kryzysowe zmieniają Unię Europejską

Bogusław Sonik: Sytuacje kryzysowe zmieniają Unię Europejską

„Podczas kryzysu finansowego w 2008 r., ówczesny przewodniczący Rady Europejskiej podejmował działania mające ratować finanse europejskie. Były to decyzje, które wyrastały poza traktaty. Siłą rzeczy następowało wtedy zacieśnianie wspólnej polityki unijnej. Podobną sytuację mogliśmy zaobserwować w sytuacji pandemii” – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Bogusław Sonik (Platforma Obywatelska).

Początek rozmowy dotyczył Krajowego Planu Odbudowy.

„Wygląda na to, że polityka Komisji Europejskiej będzie zmierzać do tego, aby – niestety - maksymalnie opóźniać przesłanie pieniędzy do Polski. To nie jest dobra wiadomość” – stwierdził poseł Sonik.

W dalszej części rozmowy poruszono wątek zmian, jakie zachodzą w Unii Europejskiej na przestrzeni lat.

„Unia Europejska zmieniała się w sytuacjach kryzysowych. Kiedy nastąpił kryzys finansowy w 2008 roku, to ówczesny przewodniczący Rady Europejskiej (Herman Van Rompuy) podejmował działania, które miały ratować finanse europejskie, które wspierały banki w Europie. Były to decyzje, które wyrastały poza traktaty. Siłą rzeczy następowało wtedy zacieśnianie wspólnej polityki unijnej. Podobną sytuację mogliśmy zaobserwować w momencie pandemii” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

„Ta sytuacja – mimo, że budzi niechęć przeciwników zacieśniania polityk europejskich i wiąże poszczególne kraje wspólnymi decyzjami - jest konieczna w takich momentach” – podsumował rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA