Otwórz player w nowym oknie

Patryk Marjan: Polityka rządu i polityka prezesa NBP w kontekście inflacji jest ze sobą sprzeczna

Patryk Marjan: Polityka rządu i polityka prezesa NBP w kontekście inflacji jest ze sobą sprzeczna

„RPP podnosi stopy procentowe, kredyty polskich obywateli rosną, przedsiębiorcy mają problemy z pozyskaniem kapitału na inwestycje, a polityka rządu działa w odwrotnym kierunku, czyli preferuje rozwiązania proinflacyjne. Jest tu sprzeczność ” – powiedział w Poranku „Siódma9” Patryk Marjan (Konfederacja).

„W momencie, gdy mamy dosyć dużą inflacje celem rządu powinno być zdjęcie pieniędzy z rynku. Aby to zrobić, wypadałoby ograniczyć wydatki społeczne” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

„Przyjęcie proinflacyjnej ustawy o 14. emeryturze to nieodpowiedzialne zachowanie polityków partii rządzącej i opozycji [Konfederacja głosowała przeciwko projektowi]” – dodał.

„Z inflacją jest jak z pociągiem. Mniejsze koszty nagłego zatrzymania poniesiemy wtedy, gdy pociąg na dobre jeszcze się nie rozpędził. Inflacja rozpędzała się powoli jeszcze na początku 2021 roku. To właśnie wtedy był moment na podniesienie stóp procentowych (koszty okiełznania inflacji byłyby wtedy mniejsze). Niestety, prezes Glapiński szedł w zaparte, twierdząc, że ma wszystko pod kontrolą” – powiedział rozmówca red. Górskiego.

„Inflacja niesie za sobą koszty, które ponosi całe społeczeństwo, jednak problemem głównym obecnie jest to, że polityka rządu i polityka prezesa NBP czy też Rady Polityki Pieniężnej jest ze sobą sprzeczna. RPP podnosi stopy procentowe, kredyty polskich obywateli rosną, przedsiębiorcy mają problemy z pozyskaniem kapitału na inwestycje, a polityka rządu działa w odwrotnym kierunku, czyli preferuje rozwiązania proinflacyjne” – mówił Patryk Marjan.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA