Otwórz player w nowym oknie

Witold Waszczykowski: "Kamienie milowe" są formą pułapki

Witold Waszczykowski: "Kamienie milowe" są formą pułapki

„Tu nie chodzi o praworządność czy wymiar sprawiedliwości. To przede wszystkim pojedynek ideologiczny. W tego typu konflikcie nie ma kompromisów, dlatego też obawiam się, że będziemy mieć do czynienia z nieustającym potokiem kamieni milowych, które będą podstawą do ciągłego rozliczania nas” – powiedział w Poranku „Siódma9” Witold Waszczykowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister spraw zagranicznych.

Początek rozmowy dotyczył ukraińskiej wizyty kanclerza Niemiec, prezydenta Francji oraz premiera Włoch.

„Ukraina jest ofiarą brutalnej agresji rosyjskiej i potrzebuje wsparcia politycznego od całego świata. Od partnerów europejskich potrzebuje też wsparcia materialnego i wojskowego. Wiemy na razie tyle, że prezydent Macron zadeklarował, że Francja przekaże Ukrainie sześć zestawów artyleryjskich, od Scholza i Draghiego nie słyszeliśmy podobnych deklaracji” – mówił Waszczykowski, dodając że «wspomniana wizyta była wizytą potrzebną».

Niemcy stawiają na silną współpracę z Rosją. Zależy im na dominacji w Europie poprzez dystrybucję rosyjskich minerałów (szczególnie gazu) na całym kontynencie. Bez wsparcia gazowego ze strony Rosji niemieckie ambicje stoją pod znakiem zapytania. Niemcy nie mają planu «b», stąd te wahania kanclerza Scholza w kwestii Ukrainy.

W rozmowie pojawił się również wątek nadchodzących istotnych zgromadzeń (Szczyt NATO i Unii Europejskiej oraz spotkanie państw G7). Czy końcówka czerwca przyniesie nam wiele przełomowych decyzji, także dla Polski?

„Z punktu widzenia Polski, najbardziej istotny jest szczyt NATO. Spodziewamy się decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu. Być może NATO podejmie też decyzje o udzieleniu wsparcia Ukrainie. Niewątpliwie istotny jest także szczyt Rady Europejskiej. Zakładamy, że wtedy (w oparciu o rekomendacje Komisji) Ukrainie zostanie przyznany status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. To będzie ważny gest” – stwierdził rozmówca Michała Górskiego.

Były minister spraw zagranicznych mówił też na temat tzw. kamieni milowych, których realizacja ma przyczynić się do przekazania Polsce dodatkowych funduszy z Unii Europejskiej. Gość Poranka „Siódma9” mówił niedawno o tym, że jego zdaniem «kamienie milowe nigdy się nie skończą».

„Jest to pewna pułapka, bo tu nie chodzi o praworządność czy wymiar sprawiedliwości. Rozgrywa się tu przede wszystkim pojedynek ideologiczny. To się nie skończy, ponieważ nie jest to konflikt merytoryczny, ale jest to konflikt ideologiczny. W tego typu konflikcie nie ma kompromisów, dlatego też obawiam się, że będziemy mieć do czynienia z nieustającym potokiem kamieni milowych, które będą podstawą do ciągłego rozliczania nas” – powiedział Witold Waszczykowski.

W dalszej części mówiono też m.in. o Trójkącie Weimarskim, pozycji Turcji w NATO oraz pomyśle Borisa Johnsona na stworzenie nowej formy współpracy w Europie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA