Otwórz player w nowym oknie

Dr Milena Kindziuk: Edmund Wojtyła ukierunkował życie przyszłego papieża

Dr Milena Kindziuk: Edmund Wojtyła ukierunkował życie przyszłego papieża

„Po śmierci Mamy, Edmund niejako przejął odpowiedzialność za swojego młodszego brata. Uczył go modlitwy, wprowadzał w życie duchowe. On kształtował Karola i ukierunkował jego młodość” – powiedziała w Poranku „Siódma9” dr Milena Kindziuk, autorka książki "Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II", (wyd. WAM).

Czytając książkę dr Kindziuk warto zwrócić uwagę na mnogość źródeł, z których korzystała autorka wspomnień o Edmundzie Wojtyle.

„Prace nad tą książką trwały kilka lat. Udało się przeprowadzić rozmowy z kilkudziesięcioma osobami. Pomocne były także dokumenty z polskich czy też austriackich archiwów” – mówiła rozmówczyni Michała Górskiego.

Zdaniem Gościa Poranka „Siódma9” Edmund Wojtyła odegrał ogromną rolę w kształtowaniu swojego młodszego brata, Karola.

„Po śmierci Mamy, Edmund niejako przejął odpowiedzialność za swojego młodszego brata. Uczył go modlitwy, wprowadzał w życie duchowe. On kształtował Karola i ukierunkował jego młodość. Umiłowanie papieża do gór czy do teatru to również zasługa Mundka” – stwierdziła dr Kindziuk.

W książce pojawia się także rozdział poświęcony powołaniu Edmunda Wojtyły do bycia lekarzem.

„Medycynę skończył na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1931 roku pracował w szpitalu zakaźnym w Bielsku (obecnie Bielsko-Biała). (...) W swojej pracy był bardzo ludzki, empatyczny. Za jego postawą oddania życia dla bliźniego, stała głębsza duchowość, nie była to jedynie misja lekarska” – dodała autorka.

W dalszej części rozmowy poruszono m.in. temat ostatniego pożegnania Edmunda Wojtyły, który zmarł w wieku zaledwie 26 lat.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA