Otwórz player w nowym oknie

Dr Joanna Gocłowska-Bolek o Szczycie Obu Ameryk: Stany Zjednoczone nie wykorzystały swojej szansy

Dr Joanna Gocłowska-Bolek o Szczycie Obu Ameryk: Stany Zjednoczone nie wykorzystały swojej szansy

„Oczekiwania wobec szczytu były ogromne. Miał on być przełomowym wydarzeniem, ale Stany Zjednoczone nie wykorzystały swojej szansy” – powiedziała w Poranku „Siódma9” dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka, Uniwersytet Warszawski.

Głównym tematem wtorkowej rozmowy Michała Górskiego z dr Joanną Gocłowską-Bolek były wybory prezydenckie w Kolumbii. Nowym prezydentem tego państwa został lewicowy polityk, Gustavo Petro.

„Jest to wydarzenie, które będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla Kolumbii, ale dla całego regionu. Od dziesiątków lat rządził tam establishment prawicowy. Zmiana na skrajną lewicę to zmiana, która wywrze wpływ na gospodarką i praktycznie każdą sferę życia politycznego w Kolumbii” – mówiła dr Gocłowska-Bolek.

„Gustavo Petro proponuje zmniejszenie uzależnienia od sektora energetycznego. Petro mówi, że wszelkie nowe projekty wydobywcze będą ograniczane, a sektor w przyszłości ma być wygaszany. Nowy prezydent chce postawić na rozwój zapomnianego w Kolumbii rolnictwa, a także przemysłu. Zamierza opodatkować najbogatszych, chce też zapewnić darmową edukację na poziomie wyższym (obecnie dostęp do uniwersytetów jest bardzo ograniczony)”

Latynoamerykanistka mówiła również o problemach, z którymi będzie musiał się mierzyć nowy kolumbijski prezydent.

„Przed nim jest wiele długookresowych problemów, z którymi żaden z dotychczas rządzących sobie nie poradził. W Kolumbii wciąż mamy problem nierozwiązanego konfliktu zbrojnego. Co prawda w 2016 roku podpisano porozumienia pokojowe między ugrupowaniami partyzanckimi, ale nie ze wszystkimi i projekt ostatecznie właściwie nie wszedł w życie. Kolejnym problem jest olbrzymie rozwarstwienie społeczne. Ponad 40 % Kolumbijczyków żyje w skrajnym ubóstwie. Kraj nie radzi sobie także z ogromną przestępczością zorganizowaną oraz korupcją” – wymieniała rozmówczyni red. Górskiego.

W rozmowie pojawił się także wątek Szczytu Obu Ameryk, który odbył się połowie czerwca w Los Angeles.

„Oczekiwania były ogromne. Szczyt miał być przełomowym wydarzeniem, ponieważ jest to jedyne takie forum, na którym spotykają się wszystkie państwa regionu (34 państwa). Nie wszyscy przedstawiciele zostali jednak zaproszeni. To Joe Biden decydował o tym, kto może być zaproszony. Prezydent USA stawiał siebie w roli strażnika demokracji i to bardzo nie spodobało się przywódcom państw Ameryki Łacińskiej” – stwierdziła dr Gocłowska-Bolek.

„Stany Zjednoczone nie wykorzystały swojej szansy. Jest to zmarnowana szansa w krytycznym momencie, kiedy Ameryka Łacińska rzeczywiście potrzebuje budowy zrównoważonej, stabilnej i sprawiedliwej przyszłości” – podsumował Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA