Otwórz player w nowym oknie

Piotr Mocniak o książce pt. "Michael J. Fox. Nie ma jak przyszłość"

Piotr Mocniak o książce pt. "Michael J. Fox. Nie ma jak przyszłość"

"Książka jest optymistyczna, ale nie jest to tani optymizm. Michael J. Fox nie jest herosem, który dowiaduje się o wszystkich złych rzeczach, przyjmuje je bez mrugnięcia okiem i podąża w przyszłość bez oglądania się za siebie i mówiąc jak pięknie sobie z tym wszystkim poradził" powiedział o książce "Nie ma jak przyszłość" Michaela J. Foxa Piotr Mocniak z Wydawnictwa Insignis.

Książka opowiada o zmaganiach aktora z chorobą Parkinsona oraz nowotworem.
"Michael J. Fox w wieku niespełna 30 lat dowiedział się, że jest chory na chorobę Parkinsona, co spowodowało załamanie jego stosunku do życia i kariery, która stanęła od znakiem zapytania. W ostatnich latach zmagał się też z chorobą nowotworową rdzenia kręgowego. Buntuje się przeciwko przykuciu do łóżka, próbuje wstawać, co kończy się dość poważnym upadkiem we własnej kuchni. W książce przewija się grafika żółwia. Fox opowiada historię, kiedy na plaży, zmierzając w kierunku morza, napotkał pokaleczonego żółwia morskiego. Zwierzę mimo wszystkich ran, które pogoda mu zadała, zmierza w kierunku otwartego morza. Stało się to dla niego metaforą upartego, wbrew przeciwnościom losu, podążania do przyszłości, jaka ona by nie była" – powiedział gość Anny Czytowskiej.

Michael J. Fox pisze o codziennym życiu osoby z ograniczoną sprawnością zwracając uwagę, że wózek inwalidzki, który ma pomóc z przemieszczaniu się osoby chorej, sprawia, że staje się ona dla osoby pchającej go, niesłyszana i niedostrzegana.

"Powtarzamy stwierdzenie o 'przykuciu do wózka' jako czymś złym. Fox opowiada historię, kiedy podczas koncertu, żeby ułatwić osobom, które mu towarzyszyły przejście, usiadł na wózku i przejechał przez bramki. Kiedy dotarli na miejsce, Fox wstał z wózka budząc niemałą sensację. Wózek, który jest synonimem czegoś złego ułatwia człowiekowi życie. To bardzo charakterystyczne dla niego, że zwraca uwagę na elementy, które zwykle nam umykają i to sprawia, że ta książka niesie otuchę zwłaszcza w tym trudnym czasie"- mówił Piotr Mocniak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA