Otwórz player w nowym oknie

Prof. Cezary Kościelniak: Należy nauczyć się nowego języka myślenia o Europie

Prof. Cezary Kościelniak: Należy nauczyć się nowego języka myślenia o Europie

„Jednym z kryzysów Europy jest ten dotykający języka. Musimy zauważyć, że rozmawiamy o Europie w kategoriach urzędniczych, finansowych i różnego rodzaju mechanizmów. Ten język raczej odpycha, często nie pokazuje istoty sprawy. Należy się nauczyć nowego języka myślenia o Europie” - powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Cezary Kościelniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Rozmowa z prof. Cezarym Kościelniakiem dotyczyła Dominikańskiej Szkoły Letniej - „Przemyśleć Europę”.

„Europa jako żywa tkanka, tkanka idei, praktyk społecznych, tradycji wymaga ciągłej refleksji. Europa jest ciągle pod jakąś reformą, pod jakąś zmianą. Przez to organizujemy z o. Wojciechem Surówką Letnią Dominikańską Szkołę o Europie. Szkoła odbędzie się w dniach 5-11 września na Jamnej” - tłumaczył Gość Poranka”.

„Chcemy w czasie Letniej Szkoły wyjść od pewnej refleksji filozoficznej, historycznej i humanistycznej, żebyśmy potrafili o Europie rozmawiać nie tylko językiem urzędniczym i finansów. Chcemy spojrzeć na Europę z różnych perspektyw. Chcemy przemyśleć Europę jako wspólnotę, konstrukt kulturowy, jako coś co w nas jest i tworzy naszą tożsamość i kulturowe DNA. Więcej informacji znajdziemy na stronie sdp.dominikanie.pl. Tam znajdują się informacje techniczne” - mówił rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA