Otwórz player w nowym oknie

Rafał Zubkowicz: Polskie lasy są otwarte dla społeczeństwa

Rafał Zubkowicz: Polskie lasy są otwarte dla społeczeństwa

„Akcji „sprzątaMY” patronuje para prezydencka, która osobiście zbierała śmieci w lesie. To symboliczne wydarzenie powinno uczulić nas szczególnie na okres wakacyjny. Wiele zrobimy dla lasu, jeśli nic w nim po sobie nie zostawimy, a jeszcze więcej możemy zrobić, jeśli uda nam się posprzątać po tych, którzy nie byli tak odpowiedzialni jak my” - powiedział w Poranku „Siódma9” Rafał Zubkowicz (Lasy Państwowe).

Rozmowa Michała Kłosowskiego z Rafałem Zubkiewiczem dotyczył bezpiecznego i odpowiedzialnego spędzania czasu w lasach.

„Bardzo dobrym pomysłem jest ognisko w lesie z bliskimi, ale tylko w miejscach do tego specjalnie przygotowanych i wyznaczonych. Odległość od ściany lasu, od materiałów łatwopalnych musi być odpowiednia. Rozpalajmy ogniska tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych. Jeśli chcemy zanocować w lesie, to polecam program „Zanocuj w lesie”. Wyznaczyliśmy praktycznie w każdym nadleśnictwie obszar, w którym można zanocować na „dziko”. Nie na polu namiotowym, nie na kempingu, tylko w lesie tam, gdzie będzie się nam podobało. To może być świetna przygoda dla wszystkich” - tłumaczył Gość Poranka.

„Polskie lasy są otwarte dla społeczeństwa, możemy wejść i wjechać (na rowerze) prawie wszędzie. Do takich form poruszania się po lesie zachęcamy. Jest to taki sposób przemierzania leśnych ścieżek, który pozwala na rzeczywisty kontakt z przyrodą. Quady, motocykle, czy auta terenowe są nielegalne na terenach leśnych, nie możemy wjeżdżać tam pojazdami silnikowymi. Oprócz tego, że jest to nielegalne, to pozbawia nas jeszcze organicznego, potrzebnego nam do zdrowego życia kontaktu z przyrodą” - mówił rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA