Otwórz player w nowym oknie

Paweł Kowal: Dopóki nie odejdzie Putin, nie będzie pokoju

Paweł Kowal: Dopóki nie odejdzie Putin, nie będzie pokoju

„Ten konflikt długo nie zostanie rozwiązany. Pytanie, czy będą warunki do realnego rozejmu. Putin musi odejść. Jeśli nie odejdzie, nie będzie pokoju” – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Paweł Kowal (Platforma Obywatelska).

Początek rozmowy dotyczył sporu na linii Litwa-Rosja. Konflikt dot. Kaliningradu.

„Boję się, że Putin będzie teraz szukał zwady z państwem należącym do NATO i Unii Europejskiej, aby poszerzyć tę wojnę. Widać, że na Ukrainie sobie nie poradził i w naturalny sposób będzie szukał wroga na Zachodzie” – mówił polityk.

Jednym z tematów wywiadu były sankcje nakładane na Rosję. Czy są one skuteczne?

„Sankcje działają zawsze strategicznie, średnio i długookresowo. Mało jest takich sankcji, które działają krótkookresowo. Mija parę miesięcy od początku wojny i widać, że one przynoszą pewien efekt. Polityka Rosji jest wynikiem działania tych sankcji. Gdyby nie działały, Rosja inaczej, by się zachowywała” – stwierdził poseł.

„Rosja dlatego zachowuje się agresywnie, ponieważ boi się sankcji. Jedynym logicznym rozwiązaniem, aby Rosję powstrzymać jest podkręcanie sankcji” – dodał.

W rozmowie pojawił się też wątek ew. poszerzenia Unii Europejskiej. Zdaniem Pawła Kowala, o ile istnieje szansa na to, że Ukraina zostanie oficjalnie uznana za państwo kandydujące do UE, o tyle szanse Gruzji na podobny status są dużo mniejsze.

„Żałuję, że kandydatem do UE prawdopodobnie nie zostanie Gruzja. Uważam, że polski rząd za mało się w tej sprawie postarał. Gruzja powinna być pilnowana, aby dostać ten status kandydacki i na tej podstawie prowadzić duże reformy u siebie. Bez tego rośnie szansa, że Putin tam wejdzie. Jeśli Gruzja nie otrzyma statusu kandydata do Unii Europejskiej to Putin uzna to za słabość” – stwierdził rozmówca Michała Kłosowskiego.

Pod koniec próbowano wytypować, jak długo może jeszcze potrwać wojna w Ukrainie.

„Ten konflikt długo nie zostanie rozwiązany. Pytanie, czy będą warunki do realnego rozejmu. Putin musi odejść. Jeśli nie odejdzie, nie będzie pokoju” – skontatował Paweł Kowal.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA