Otwórz player w nowym oknie

Gen. Roman Polko: NATO zdaje sobie sprawę, że mamy do czynienia z realnym zagrożeniem ze strony Rosji

Gen. Roman Polko: NATO zdaje sobie sprawę, że mamy do czynienia z realnym zagrożeniem ze strony Rosji

„Nowa koncepcja strategiczna NATO jest już pisana. Miejmy nadzieję, że będzie przyjęta i będzie to mocne stąpanie po ziemi, a nie mówienie o tym, że Rosja jest «strategicznym partnerem, z którym należy się dogadywać», tak jak to miało miejsce w poprzedniej koncepcji” – powiedział w Poranku „Siódma9” gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

„Na Ukrainie widzimy prawdziwe oblicze Rosji. Rosji, która: morduje, gwałci, porywa, rabuje. Jest ona państwem terrorystycznym, które nie przestrzega żadnych konwencji międzynarodowych. (…) Rosjanie wyraźnie pokazują, że podczas prowadzenia działań militarnych nie oszczędzają ludności cywilnej. Dlatego też nasza ew. obrona od samego początku nie może zakładać oddawania jakichkolwiek terytoriów agresorowi” – tłumaczył Gość Poranka „Siódma9”.

Rozmówca red. Anny Czytowskiej odniósł się również do decyzji dot. przyłączenia Szwecji i Finlandii do NATO.

„Są to nowocześnie uzbrojone kraje. Ich żołnierze nieraz ćwiczyli wspólnie z żołnierzami państw NATO. Szwecja i Finlandia posiadają też ogromne zdolności prowadzenia działań w cyberprzestrzeni. Dołączenie tych państw do sojuszu do dla niego ogromny skok technologiczny, to większe bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego, to dodatkowe 1300 kilometrów granicy na północy Rosji, narażające ją na uderzenie ze skrzydła” – stwierdził były dowódca GROM-u.

W rozmowie poruszono też m.in. tematy zwiększenia liczebności wojsk szybkiego reagowania. Rozmawiano także o roli Turcji w NATO.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA