Otwórz player w nowym oknie

Rzecznik Lasów Państwowych na temat porozumienia ze Służbą Więzienną

Rzecznik Lasów Państwowych na temat porozumienia ze Służbą Więzienną

„Powinniśmy odpowiednio traktować osadzonych, pamiętając, że są skazani, odbywają wyroki, ale jednocześnie powinno traktować się ich w zasadzie po partnersku, tak żeby mieli świadomość, że kiedy skończą odbywać karę, to będą mogli być np. zatrudnieni w firmie, która świadczy usługi na rzecz Lasów Państwowych” – powiedział w Poranku „Siódma9” Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.

Czwartkowa rozmowa Michała Kłosowskiego z Michałem Gzowskim dotyczyła porozumienia zawartego pomiędzy Lasami Państwowymi a Służbą Więzienną.

„Porozumienie przede wszystkim dotyczy zatrudniania osadzonych. Chodzi o to, aby móc wprowadzić ich z powrotem do społeczeństwa. Daje to możliwość nauczenia ich nowego zawodu, a także wpływa na obniżenie kosztów odbywania kary” – powiedział rzecznik Lasów Państwowych.

„Lasy Państwowe są drugim, największym podmiotem zatrudniającym osadzonych w Polsce. Zatrudniamy ponad 100 osadzonych” – mówił Michał Gzowski.

„Osadzeni wykonują na rzecz lasów różne prace. To m.in. budowanie budek lęgowych dla ptaków, sprzątanie lasów czy też tworzenie nowych nasadzeń w lasach. Osadzeni mogą opuścić zakład karny, mogą zetknąć się trochę z normalnym życiem. Jest to istotna kwestia dla społeczeństwa, ponieważ zmniejszamy koszty utrzymania więźniów. Nie wyobrażam sobie, żeby osoba, która wyrządziła krzywdę społeczeństwu, była utrzymywana z podatków tego społeczeństwa. Dziś wychodzimy na przeciw takim głosom i ci osadzeni są w stanie zapracować na koszty swojego utrzymania” – dodał rozmówca Michała Kłosowskiego. 

„Pamiętajmy, że więzienie to nie hotel. Powinniśmy odpowiednio traktować osadzonych, pamiętając, że są skazani, odbywają wyroki, ale jednocześnie powinno traktować się ich w zasadzie po partnersku, tak żeby mieli świadomość, że kiedy skończą odbywać karę, to będą mogli być np. zatrudnieni w firmie, która świadczy usługi na rzecz Lasów Państwowych” – podsumował Gość Poranka „Siódma9”.

Zdjęcie: Lasy Państwowe

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA