Otwórz player w nowym oknie

Prof. Włodzimierz A. Marciniak: Rosja w szybkim tempie przekształca się we wschodnią despotię

Prof. Włodzimierz A. Marciniak: Rosja w szybkim tempie przekształca się we wschodnią despotię

„Odejście Putina w sposób pokojowy na emeryturę jest niemożliwe. Rosja w szybkim tempie przekształca się we wschodnią despotię.  Tylko izolacja Rosji gwarantuje utrzymanie władzy i przekazanie jej potem swoim dzieciom” – powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Włodzimierz A. Marciniak.

„Ważne jest zrozumienie celów Stanów Zjednoczonych. Sekretarz Blinken i sekretarz Austin po wizycie w Kijowie mówili, że ich celem jest zwycięstwo Ukrainy i takie osłabienie Rosji, które doprowadzi do tego, że nie będzie ona zdolna do ponownej agresji. Obserwując tempo, zakres oraz wielkość pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy mam wątpliwości, czy o to rzeczywiście chodzi Amerykanom, czy też ich celem jedynie nie jest to, żeby Ukraina nie przegrała” – stwierdził prof. Marciniak.

„Wsparcie dla Ukrainy jest mniejsze, niż Ukraina tego wymaga, ale jest wystarczające do tego, by hamować agresję rosyjską” – dodał.

Dalsza część rozmowy dotyczyła struktury władzy w Rosji.

„Jeśli chodzi o utrwalenie rządów obecnego establishmentu to sprawa jest już chyba rozstrzygnięta. Odejście Putina w sposób pokojowy na emeryturę jest niemożliwe. Rosja w szybkim tempie przekształca się we wschodnią despotię. Widać w jakim tempie są demontowane resztki wolności słowa. To wszystko było przygotowywane od samego początku. «Memoriał» został zamknięty jeszcze przed agresją na Ukrainę, a był to ważny element społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

„Putin i jego otoczenie zdają sobie sprawę, że w drodze procedur wyborczych nastąpiłaby wymiana pokoleniowa, a oni straciliby władzę. Tylko izolacja Rosji gwarantuje utrzymanie władzy i przekazanie jej potem swoim dzieciom. Dzieci tej grupy rządzącej awansowane są na kolejne wysokie stanowiska. Taki proces może bowiem dokonać się jedynie w warunkach izolacji. Podobnie jest w Korei Północnej” – zauważył były ambasador RP w Moskwie.

Zdaniem profesora Marciniaka należy obserwować zachowanie Chin w całej sytuacji.

„Chiny czekają aż Rosja wpadnie im sama jak przejrzałe jabłko. Chińczycy zajmują pozycję wyczekującą. Być może Amerykanie będą chcieli wrócić do swojej poprzedniej polityki polegającej na skupieniu się na nietraceniu Rosji na rzecz Chin. To by tłumaczyło zapowiedź rozmowy A. Blinkena z S. Ławrowem” – mówił rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA