Otwórz player w nowym oknie

Dr Paulina Guzik: Obecność papieża w Kanadzie pomoże goić rany rdzennej ludności

Dr Paulina Guzik: Obecność papieża w Kanadzie pomoże goić rany rdzennej ludności

„Tłumy rdzennych mieszkańców obecne podczas spotkań z papieżem w Kanadzie świadczą o tym, że ta pielgrzymka była dla nich bardzo potrzebna i pomoże im w gojeniu ran” – powiedziała w Poranku „Siódma9” dr Paulina Guzik (Religia TVP, Uniwersytet Jana Pawła 2 w Krakowie).

„Ta podróż jest podróżą pokutną, ponieważ rdzenni mieszkańcy wycierpieli wiele, między innymi od misjonarzy, którzy prowadzili szkoły rezydencjalne w Kanadzie. Papież Franciszek wyraźnie zaznaczył, że szkoły nie były wymyślone przez misjonarzy, nie były prowadzone wyłącznie przez Kościół katolicki, ale jednak - jak zatweetował papież - Kościół uczestniczył w systemie szkół rezydencjalnych. 60 % z nich było prowadzonych przez misjonarzy katolickich i trzeba powiedzieć, że dochodziło tam do licznych nadużyć (molestowanie seksualne, przemoc fizyczna)” – mówiła rozmówczyni red. Górskiego.

„Papież wyraźnie zaznaczył, że chrześcijanom, katolikom, misjonarzom, którzy mają głosić Chrystusa, po prostu nie wolno było robić tego, co robili. Za to Ojciec Święty przeprosił tę rdzenną ludność. Przeprosił za to, że odarto ją z tradycji, nie pozwolono jej uczyć się języka, dzieci oderwano od rodzin. Ten system był naprawdę potwornie okrutny i za to papież pojechał tę ludność przeprosić” – dodała dr Guzik.

Jak zauważył Gość Poranka „Siódma9” słowo «przepraszam» ma ogromne znaczenie i także w tej konkretnej sytuacji ma ono swoją wyjątkową moc.

„Słowo «przepraszam» ma bardzo dużą moc. W 1991 roku Phil Fontaine powiedział w telewizji o swojej krzywdzie, doznanej w szkole rezydencjalnej. Już wtedy zgromadzenie Oblatów Maryi Niepokalanej wystosowało 4-stronnicowe przeprosiny, stosując bardzo konkretne drogi pojednania. Jedną z nich było oddanie parafii w Edmonton pierwszym narodom. To był niezwykły gest. Sprowadzono tam misjonarzy, którzy nauczyli się rdzennego języka, stali się pasterzami dla tej ludności - gojąc ich rany i przywracając tradycję. To piękny symbol, który dzieje się od 30 lat i to dzieje się w wielu miejscach w Kanadzie” – zauważyła dr Guzik.

 

„Podobały mi się słowa, że «papież przyjeżdża w pielgrzymiej drodze, gdzieś po środku». Ta droga już trwa i ona w lokalnym Kościele już się dzieje. Papież pokazuje drogę dla całego społeczeństwa Kanady, które wciąż ma problem z rdzennymi mieszkańcami, którzy nadal w jakimś sensie są stygmatyzowani. Papież pokazuje, że nie wymyśliliśmy tego systemu, że nie był on tylko nasz, ale przyjeżdżamy, aby za te okrucieństwa przeprosić, bo chcemy się pojednać i iść dalej w tym pojednaniu” – kontynuowała.

„Tłumy rdzennych mieszkańców obecne podczas spotkań z papieżem świadczą o tym, że ta pielgrzymka była dla nich bardzo potrzebna i pomoże im w gojeniu ran” – podkreślała Paulina Guzik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Zdjęcie: Wikipedia

 

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA