Otwórz player w nowym oknie

Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińcy stosują taktykę oszczędzania żołnierzy i sprzętu wojskowego

Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińcy stosują taktykę oszczędzania żołnierzy i sprzętu wojskowego

„Ukraińcy stosują taktykę oszczędzania żołnierzy i sprzętu wojskowego. Szukają słabych, wrażliwych punktów w rosyjskiej obronie. Nie biją za wszelką cenę, nie ponoszą strat, osiągają swoje sukcesy w tempie ślimaczym, ale oszczędzają żołnierzy i sprzęt. Dzięki temu prowadzą skuteczne działania” - powiedział w Poranku „Siódma9” gen. Waldemar Skrzypczak.

Pierwsza rozmowa poniedziałkowego Poranka dotyczyła sytuacji na Ukrainie.

„Ukraińcy prowadzą ofensywę na kierunku południowym. Nie jest to może ofensywa jakiej wszyscy oczekiwali, można powiedzieć, że prowadzą ją w ślimaczym tempie, ale robią to bardzo skutecznie. Odpychają wojska rosyjskie, niszczą przeprawy i logistykę. Mają dość duże powodzenie, ponieważ Rosjanie są odcięci od nowych sił i logistyki, nie mają sił i zdolności do walki, powoli ustępują. Na kierunku donbaskim Rosjanie wciąż próbują szturmować, ale bez większego powodzenia. Widać, że mają poważne problemy na froncie. W ciągu najbliższych tygodni odwodów zapewne mieć nie będą. Budzi to nadzieje na to, że Ukraińcy rozbiją wojska rosyjskie i może odzyskają część swoich terytoriów” - mówił generał.

„Rosjanie obawiają się kontrofensywy, która była zapowiadana przez wszystkich Ukraińców. Obecnie głównym celem Ukraińców powinno być rozbicie rosyjskich sił znajdujących się na północnych brzegach Dniepru. Będzie to znaczący sukces armii ukraińskiej. Ukraińscy wobec tego, że Rosjanie zgromadzili tam swoje wojska, muszą szukać innego rozwiązania i innego kierunku, w którym mogliby uderzyć, gdzie nie ma tak dużych sił rosyjskich, jak na kierunku południowym. Jeśli Ukraińcy nie wykorzystają czasu jaki im pozostał przed ulewnymi jesiennymi deszczami, na szybsze manewry i gwałtowniejsze uderzenia, to walka może zmienić się w pozycyjną. W takim wypadku ten rodzaj prowadzenia walk będzie trwał do wiosny przyszłego roku. Rosjanie odtwarzają odwody i szykują nowe wojska, które zapewne będą chcieli wykorzystać w celach ofensywnych, jednak jeszcze ich nie mają i najbliższe tygodnie są czasem dla Ukraińców. Jeśli go wykorzystają, to mają szansę na mocne poturbowani armii rosyjskiej i odzyskanie części ziem” - tłumaczył rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Jeśli ta wojna miałaby trwać wiele lat to wyczerpałaby zasoby demograficzne Ukrainy. Jeśli Ukraina chce zwyciężyć, ta wojna nie może być wojną na wyczerpanie i trwać za długo. Front rozciąga się na kilkaset kilometrów, co mocno wyczerpuje zasoby demograficzne. Podobne straty będzie ponosić Rosja, jednak jest ona znacznie ludniejsza i może czerpać zasoby przez jeszcze wiele lat. Ukraina musi szukać szybkich rozstrzygnięć politycznych i militarnych, które pozwolą tę wojnę zakończyć. Pomoc z Zachodu jest kluczowa, by Ukraina wygrała tę wojnę” - komentował Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA