Otwórz player w nowym oknie

Marek Jakubiak: Niemcy wiedzą, że reparacje nam się należą

Marek Jakubiak: Niemcy wiedzą, że reparacje nam się należą

„Ciężko pracowaliśmy po II wojnie światowej by odbudować nasze domy. Polacy są z natury dobrymi ludźmi, którzy nie atakują swoich sąsiadów i Niemcy to z premedytacją wykorzystują. Doskonale wiedzą, że reparacje nam się należą. Nie wiem czy zostaną nam wypłacone i czy Niemcy będą mieli z czego zapłacić, ale faktura musi zostać wystawiona i świat musi się o tym dowiedzieć” - powiedział w Poranku „Siódma9” Marek Jakubiak.

Rozmowa Michała Kłosowskiego z Markiem Jakubiakiem dotyczyła 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Mówiąc o Powstaniu Warszawskim mamy do czynienia z wzorcami, które stają się popularne wśród młodych patriotów, ludzi, którzy chcą wychować się na wzorcach międzywojnia i bohaterskich czynów Powstania. Dla mnie Powstanie Warszawskie jest częścią mojego życia. Dziś bardziej popularne jest mówienie, że to nie Niemcy są odpowiedzialni za II wojnę światową, tylko naziści, albo mieszkańcy Europy, którzy zbłądzili, ale to byli jednak Niemcy” - mówił polityk.

„Jestem przekonany, że jeśli dziś doszłoby do czegoś podobnego jak Powstanie Warszawskie, to nie byłoby to częścią propagandy i wydarzyłoby się samo, tak jak wtedy. Jestem z naszej młodzieży bardzo dumny. Część naszego dorosłego społeczeństwa (pod przemożnymi niemieckimi wpływami) dokonuje pewnego rodzaju relatywizmu - w istocie - odwracając kota ogonem, jeśli chodzi o Powstanie Warszawskie, Westerplatte i Kampanię Wrześniową. Historia zawsze była ważną częścią mojego życia. Rozpoczyna się rozpowszechnianie mgły nad tym wszystkim, za chwilę będzie mówić się, że to powstańcy są winni tego powstania. Historia Powstania Warszawskiego jest jednak bardzo prosta, 5 lat Polacy na nie czekali. Powstańcy mieli mniej broni, ale skuteczniej jej używali. Nikt wtedy nie myślał, że Rosjanie nie pozwolą lądować aliantom z pomocą, że są barbarzyńcami. Nie było wtedy sytuacji, które były do przewidzenia. 180 tys. Warszawiaków, Niemcy wymordowali i żaden z nich nie poniósł kary” - tłumaczył Gość Poranka.

„Cały naród niemiecki jest odpowiedzialny za ludobójstwo. W historiografii II wojny światowej doszedłem do tego, że zginęło wówczas 10 mln Polaków. Nawet to, że Niemcy obecnie w swoich wypowiedziach pomniejszają odniesione przez nas straty to jest zgroza, a my na to pozwalamy. Jeżeli Niemcy chcą być moralizatorami Europy i braćmi Polaków, to muszą na początku ponieść karę za ludobójstwo, czyli coś najgorszego na świecie, co może sąsiad zrobić sąsiadowi. Było to jest barbarzyństwo i muszą ponieść karę” - komentował rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA