Otwórz player w nowym oknie

Karolina Bałdyga: Fundacja powstała by pokazać młodym ludziom, że Powstańcy są wśród nas

Karolina Bałdyga: Fundacja powstała by pokazać młodym ludziom, że Powstańcy są wśród nas

„Fundacja «Nie zapomnij o Nas» działa od 8 lat. Wzięła swój początek z akcji społecznej „Nie Zapomnij o Nas – Powstańcach Warszawskich”. Była to akcja młodych ludzi, którzy przyjaźnili się z Powstańcami warszawskimi i chcieli pokazać, szczególnie innym młodym ludziom, że ci ludzie są wciąż wśród nas i każdy może zaangażować się w pomoc dla nich i bycie przy nich” - powiedziała w Poranku „Siódma9” Karolina Bałdyga (Fundacja Nie zapomnij o Nas).

Pierwsza rozmowa wtorkowego Poranka dotyczyła działania Fundacji «Nie zapomnij o nas».

„Kiedy zaczęła się pandemia, jako młodzi społecznicy rozpoczęliśmy akcję „Obiady dla bohaterów”, która była akcją ogólnopolską. Setki wolontariuszy pomagało wówczas 350 kombatantom. Wtedy zrozumieliśmy, że tą akcję społeczną warto przekuć w fundację, by pomagać weteranom na co dzień. Prowadzimy również zaawansowane i długofalowe formy pomocy, jak projekt „Korpus rehabilitacyjny”. Jest to pionierski projekt, który wymyśliliśmy również w czasie pandemii, gdy kombatanci zostali odcięci od swojej rehabilitacji w różnych punktach medycznych. Aby ratować ich zdrowie, musieliśmy z rehabilitacją dotrzeć do ich domów. Zatrudniliśmy wspaniałych rehabilitantów, których nasi podopieczni bardzo lubią” - mówił Gość Poranka.

„Nasi podopieczni bardzo przeżywają sytuację na Ukrainie. Są to ostatni świadkowie piekła wojny, wojny, która obecnie dzieje się za naszą wschodnią granicą. Widzimy jak bardzo to przeżywają i wczorajszy dzień i możliwość uczestniczenia w uroczystościach był wzruszający. Jesteśmy zapewne ostatnim pokoleniem, które może stać ramię w ramię i móc obchodzić wspólnie rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasi powstańcy pamiętają czym jest piekło wojny i po wybuchu konfliktu na Ukrainie nagrali z pomocą naszej fundacji apel - „Nigdy więcej wojny”, który był jednym z najbardziej emocjonalnych spotów i wywiadem z nimi, ponieważ wiedzą co nasi sąsiedzi obecnie przeżywają” - tłumaczyła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Prowadzimy również kampanie, przez którą chcieliśmy dotrzeć do młodego pokolenia i zaangażowaliśmy w nią raperów. Chcieliśmy zrobić coś, co pokaże, że można spojrzeć na Powstanie nie tylko z perspektywy historii, o której uczymy się z książek, ale jest ona również żywa, obok nas. Bo to starsza osoba, która stoi w kolejce w sklepie obok nas może być właśnie bohaterem. Chcemy by młode pokolenie o tym pamiętało i chcemy promować międzypokoleniowy wolontariat, dopóki jeszcze możemy to robić” - dodała Bałdyga.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA