Otwórz player w nowym oknie

Dr Wojciech Szewko: Chiny podejmują wszelkie działania ograniczające próby sugestii, że Tajwan jest oddzielną jednostką

Dr Wojciech Szewko: Chiny podejmują wszelkie działania ograniczające próby sugestii, że Tajwan jest oddzielną jednostką

„Według oficjalnych oświadczeń Amerykanów, Tajwan jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Mimo to, liczne państwa, w tym USA, wykonują różnego rodzaju gesty sugerujące, że nie uznają do końca jedności Chin. Chiny podejmują wszelkie działania dyplomatyczne na całym świecie, by ograniczyć próby sugestii, że Tajwan jest oddzielną, niepodległą jednostką” - powiedział w Poranku „Siódma9” dr Wojciech Szewko.

Ostatnia rozmowa czwartkowego Poranka dotyczyła sporu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi o Tajwan.

„Spór ma charakter historyczny. Na Tajwan uciekły wojska i kierownictwo polityczne Republiki Chińskiej Chiang Kai-sheka i tam się schroniło. USA do 1978 roku uznawały Tajwan właśnie za reprezentanta Chin. Jego przedstawiciele zasiadali w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a nie uznawano Chińskiej Republiki Ludowej. Potem, wprowadzając politykę jednych Chin, Stany Zjednoczone i kraje zachodnie zdecydowały się na uznawanie Chińskiej Republiki Ludowej za reprezentanta narodu chińskiego i Chin jako takich, odmawiając tym sposobem Tajwanowi statusu państwowości. Od tego czasu Tajwan nie jest uznawany za państwo. USA nie ma stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, tylko stosuje konstrukcje utrzymywania specjalnych stosunków z mieszkańcami tego terytorium, ale nie uznają państwowości. Konsekwentnie większość większość państw uznaje Chińską Republikę Ludową, a nie Tajwan, choć istnieje kilka wyjątków (np. Stolica Apostolska)” - mówił ekspert.

„Stany Zjednoczone formalnie nie zmieniły swojego stanowiska, czyli nie uznały nagle niepodległości Tajwanu, nic takiego nie miało miejsca. Kierownictwo Chin za chwilę będzie miało wotum zaufania w Komitecie Centralnym, Xi Jinping będzie musiał otrzymać od Komunistycznej Partii Chin mandat na kolejną kadencję. Kwestia Tajwanu jest wyjątkowo drażliwa dla Chin i jest jedną z osi polityki zagranicznej, ale też wewnętrznej. Chiny muszą zareagować i to dotkliwie na wszelkie działania Amerykanów. Mamy więc obecnie manewry dookoła Tajwanu. Mamy pełzające i niewielkie sankcje wobec Tajwanu. Jeśli Xi Jinping nie zareaguje odpowiednio, to może nie dojść do jego reelekcji (...)” - tłumaczył Gość Poranka.

Ostatnia część wywiadu dotyczyła zgładzenia przez wywiad amerykański Ajmana az-Zawahiri.

„Faktem jest, że eliminowanie charyzmatycznych przywódców jest jednym ze sposobów zwalczania organizacji, takich jak Al-Kaida. Te organizacje głoszą, że nie opierają się na takich przywódcach, ale jest odwrotnie. Az-Zawahiri był właśnie takim liderem od bardzo dawna (...) Po klęsce Państwa Islamskiego, Al-Kaida wyrosła na potęgę, tylko pamiętać należy, że jest to zbieranina niezależnych organizacji pod przywództwem az-Zawahiri. Bez niego może tam zapanować chaos” - komentował rozmówca Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA