Otwórz player w nowym oknie

Wiceminister Klimatu i Środowiska na temat dodatku węglowego

Wiceminister Klimatu i Środowiska na temat dodatku węglowego

„Dodatek węglowy przeznaczony jest dla wszystkich, którzy używają paliwa objętego embargiem. To było dla nas kluczowe. Mamy nadzieję, że wnioski o ten dodatek będzie można składać jak najszybciej” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (Ministerstwo Klimatu i Środowiska).

Początek rozmowy dotyczył dodatku węglowego.

„Dzisiaj Senat będzie pracować nad ustawą o dodatku węglowym. Po dzisiejszym głosowaniu w Senacie ustawa wróci do Sejmu, który dalej będzie ją procedował” – powiedziała rozmówczyni Marcina Fijołka. 

„Dodatek węglowy przeznaczony jest dla wszystkich, którzy używają paliwa objętego embargiem. To było dla nas kluczowe. Mamy nadzieję, że wnioski o ten dodatek będzie można składać jak najszybciej” – mówiła minister Łukaszewska-Trzeciakowska.

„Trwają prace nad rozwiązaniami dla innych grup - gospodarstw domowych, które stosują opał inny niż węgiel. Wkrótce będziemy mogli o tym powiedzieć więcej” – dodała.

Czy może dojść do sytuacji, w której zabraknie węgla w Polsce?

„Do kwietnia 2022 roku do Polski z importu trafiły już 3 miliony ton węgla. Do połowy lipca było to dodatkowe 3 miliony ton. Aktualnie zakontraktowane jest około 7 milionów ton. Krajowe wydobycie jest, eksport w ogromnej mierze został wyhamowany, a po drugie chodzi o eksport węgla koksowego, z którego korzysta się w hutach. Logistyka jest dogrywana, porty zwiększają możliwość przeładunku. Jesteśmy przekonani, że do rozpoczęcia sezonu zimowego i przed sezonem grzewczym, Polacy będą mogli zaopatrzyć się w węgiel” – uspokajała wiceminister klimatu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

 

 

 

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA